Superpotraviny

Superpotraviny

Určite ste sa stretli s pojmom „superpotravina“. Výraz superpotravina za začal používať na začiatku 20. storočia, k rozšíreniu však došlo až začiatkom 21. storočia. Tento trend súvisí predovšetkým zvýšeným so záujmom ľudí o svoje zdravie, zdravú výživu a zdravý životný štýl.

Superpotravina je označenie pre potraviny, ktoré majú z hľadiska vysokého obsahu prospešných látok význam pre naše zdravie. Hovoríme o mineráloch, vitamínoch, antioxidantov, živinách rastlinného pôvodu a iných nutrične hodnotných látkach. Sú to potraviny, ktoré nie sú priemyselne spracované ani z nich potraviny priemyselne vyrobené. Termín superpotravina sa používa v médiách a v marketingu a popisujú sa ním veľmi výživné potraviny s pozitívnym účinkom na ľudské zdravie, telesnú a duševnú pohodu. Sú to potraviny, ktoré dokážu zlepšiť zdravotný stav a dokonca priaznivo pôsobia pri liečbe zdravotných ťažkostí. Na Slovensku sa so superpotravinami stretávame len niekoľko rokov. Kde si ich môžeme kúpiť? Niektoré dostať v bežných kamenných obchodoch a obchodných reťazcoch a väčšinu dostať v kamenných obchodoch so zdravou výživou. Určite si treba dať pozor aj na kvalitu superpotravín. S inou kvalitou sa stretávame v supermarketoch a s inou v obchodoch so zdravou výživou a od toho sa odvíja aj ich cena. Najkvalitnejšie sú tie, ktoré pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva a nie sú geneticky modifikované. Zoznam superpotravín nie je jednotný a stále sa dopĺňa. Z týchto potravín môžeme vytvárať zdravé recepty. Vzájomne ich môžeme kombinovať, avšak nesprávnou kombináciou si môžeme spôsobiť aj zdravotné ťažkosti.

Do zoznamu mimoriadne výživných potravín sú zaradené tieto potraviny: červená repa, brokolica, mladý jačmeň, chia semiačka, nepražené kakaové bôby,  orechy, konopné , ľanové, tekvicové, slnečnicové semiačka, strukoviny ako fazuľa, avokádo, granátové jablko, mango, kiwi, morské riasy (chlorella, spirulina), goji, med a iné včelie produkty, quinoa, čučoriedky, brusnice, brokolica, ovos, kvalitná horká čokoláda, kokosový olej, acai, indické byliny-shatavari, brahmi, bazalka posvätná, ženšeň, himalájska soľ, kakao, kokosový cukor, marhuľové jadierka, moringa, moruša, neem, indický egreš, karob a mnohé ďalšie.