Arborétum Mlyňany na jar

Arborétum Mlyňany na jar

V májovú sobotu bolo krásne počasie a tak sme si povedali, že by sme tento deň mohli využiť napr. na návštevu Arboréta v Mlyňanoch Slovenskej akadémie vied. Arborétum bolo vyhlásené za prírodnú rezerváciu 31.5.1951 a stalo sa samostatným vedeckým ústavom Prírodovednej fakulty Slovenskej univerzity a nachádza sa v obci Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou v okrese Zlaté Moravce.

Zakladateľom Arboréta Mlyňany bol v roku 1892 uhorský šľachtic Štefan Ambrózy-Migazzim. Sobášom s Antóniou Migazziovou získal statok, ku ktorému prikúpil dubovo-hrabový lesík vo Vieske nad Žitavou. Arborétum má rozlohu až 67 ha.

Najstaršou časťou je Ambrózyho park, prehliadková trasa meria 4,5 km. Park obsahuje unikátnu zbierku vždyzelených listnatých drevín a ihličnanov. V tejto časti sa nachádza kaštieľ.

Arborétum Mlyňany je najvýznamnejšie dendrologické zariadenie Slovenska, v zbierkach ktorého sa nachádza viac ako 2300 druhov drevín zo Stredomoria, Ameriky, Afriky a Ázie. Arborétum Vás očarí krásnymi drevinami z celého sveta, kvitnúcimi rododendrónmi, ružami, jazierkami či krásnymi lúčnymi kvetmi, ktoré dnes už len málokde vidieť kvitnúť. Náš pobyt v arboréte prekazila búrka a tak sa nám podarilo vidieť len časť tejto krásnej botanickej záhrady. Krásu drevín Vám priblížim zopár fotografiami.

Ak dakedy pôjdete trasou v okolí Nitry a Zlatých Moraviec, rozhodne neváhajte navštíviť tento krásny park. Arborétum je otvorené celoročne.

Viac o arboréte sa dočítate TU

Viac fotografií z nášho krátkeho pobytu v Arboréte Mlyňany si môžete pozrieť TU

rod 

ru 

ruže 

ruz 

kastiel 2 

kastiel1 

park 

park 1 

luka 

altanok 

voda 

voda 1 

les 

ginko 

ginko 1 

sekvoja x 

sekvoja 

sekvoja 2