Poznáte ľadové cencúle, ja áno, rada Vám ich predstavím.

Poznáte ľadové cencúle, ja áno, rada Vám ich predstavím.

Nielen zdravou a kvalitnou stravou si môžeme uchovať zdravie do relatívne vysokého veku. Na to, aby sme si udržali celkové zdravie mali by sme žiť „zdravým životným štýlom“. Mnohí z nás nevedia, čo si predstaviť pod týmto pojmom.

Zdravý životný štýl je spôsob života a súhrn faktorov, ktoré kladne ovplyvňujú náš život. Medzi tieto faktory patrí v prvom rade zdravá a kvalitná vyvážená strava, dostatok spánku, vhodná pohybová aktivita, nefajčiť, alkohol a kávu konzumovať v primeranom množstve, relaxovať a vyberať si vhodné formy, zvládanie stresu, vyhýbanie sa stresu, mali by sme sa vyhýbať všetkým škodlivým látkam najmä chemického charakteru.

Ako vieme, že žijeme zdravo, zdravým životným štýlom.

Normalizuje sa nám hmotnosť, krvný tlak, máme kvalitný spánok, po prebudení sa cítime sviežo, naša myseľ je pokojná, hodnoty cholesterolu a homocysteinu nadobudli neškodné fyziologické hodnoty, naše telo je fyzicky zdatnejšie, máme radosť z pohybu, vyzeráme zdravo a sviežo, naša psychika je vyrovnaná, sme zdravší, odolní voči vírusom a baktériám, naša imunita je v dobrej kondícii, celkove sa u nás choroby prejavujú menej často alebo aj vôbec. Jednoducho máme radosť zo života.

Jedným z faktorov, ktorý ovplyvňuje naše zdravie tým správnym smerom a nepochybne patrí tiež k „zdravému životnému štýlu“ je otužovanie v studenej/ľadovej vode. Áno, reč je o otužilcoch tzv. ľadových medveďoch.

Nechcem Vám prezentovať čo sú alebo kto sú ľadové medvede, to asi každý z nás vie, ale rada Vám predstavím mojich klientov, absolventov asistovaného nákupu a priaznivcov zdravej výživy a zdravého životného štýlu manželov Sladkých, ktorý nie sú ľadovými medveďmi ale  živými ľadovými cencúľmi.

Manželom Sladkým som položila niekoľko otázok a keďže manžel Ľubomír súhlasil, odpovedala pani Veronika.

Tu sú otázky a odpovede:

1. Prečo ste sa s manželom rozhodli otužovať´ v ľadovej vode, ako ste sa stali ľadovými cencúľmi, čo Vás priviedlo k otužovaniu.

Moje rozhodnutie plávať v ľadovej vode bolo neplánované. V októbri 2016 bolo krásne počasie asi 20'C, uvidela som na jazere v Draždiaku plávať asi troch ľudí. Zaujalo ma to hlavne tým, že rada plávam. Ako vychádzala z vody jedna pani, tak som sa jej spýtala koľko stupňov má voda. Pani povedala" má 15'C, že keď chcem začať, nech začnem teraz." V ten deň som začala s plávaním. Manžel sa pridal ku mne neskôr.

2. Aké boli začiatky otužovanie v ľadovej vode.

Začiatky boli príjemné. Ani som neverila, že to vydržím lebo sa nerada sprchujem v chladnej vode. Ale plávanie v jazere alebo rieke je o niečom inom. Keď vidíte naobliekaných ľudí na brehu a vy plávate, je to úžasný pocit.

3. Čo by mal vedieť každý, kto chce začať s otužovaním v ľadovej vode napr. aké sú zdravotné riziká a pod.

Každý kto chce plávať v ľadovej vode by nemal mať problémy so srdcom. Ľudia nad 40 rokov by mali absolvovať lekársku prehliadku, či môžu začať s otužovaním. Riziká nie sú. Ale aj tu platia určité pravidlá, koľko môže človek vo vode ostať. Ak to človek preženie, môže nastať točenie hlavy, imobilita, dezorientácia, závrate a silná triaška. Ale týmto stavom sa treba radšej vyhnúť. Takže všetko s mierou.

4. Ako dlho sa venujete otužovaniu v ľadovej vode .

S otužovaním som začala v októbri 2016. Mám za sebou absolvovanú druhú otužileckú sezónu plávania v jazerách a riekach.

5.Aké pozitívum Vám prináša otužovanie v ľadovej vode.

Ako pozitívum otužovania posilnenie imunity, človek nie je tak často chorý. A ak náhodou ochorieme, tak priebeh choroby netrvá dlho. Pri otužovaní sa vyplavujú z mozgu endorfíny- hormóny šťastia, upevňuje sa pevná vôľa, cievy si udržiavajú pružnosť a elasticitu. Otužovanie pomáha pri dýchacích ťažkostiach, bolestiach hlavy, chrbtice, kĺbov a tiež pri alergiách.

6. Akej skupine ľudí, komu by ste odporúčali začať s otužovaním.

S otužovaním môže začať každý zdravý človek.

7. Máte nejaké rady ako úspešne zvládnuť otužovanie v ľadovej vode ako sa stať ľadovými cencúľmi?

Ako úspešne zvládnuť otužovanie v ľadovej vode? Je dobré začať so studenými sprchami a hlavne sa nikdy nevzdávať, plávať za každého počasia, či prší, sneží, fúka vietor alebo je mráz. Ten úžasný pocit po plávaní v ľadovej vode, stojí za to.

Veronike a Ľubomírovi Sladkým ďakujem za rozhovor a prajem veľa radosti zo života a veľa ľadových úspechov do ďalšej otužileckej sezóny.

A aby tento rozhovor nabral troška na šťavnatosti, pozriete si zopár fotografií Veroniky a Ľubomíra ako ľadových cencúľov.

Prvé plávanie október – Veronika Sladká

sladká 

 

Ukončenie sezóny Lido-Dunaj

 uk

 

lido 0 

lido 

lido 1 

lido2 

 Manželia Sladký na foto vľavo

lido 3 

Na foto Veronika Sladká 

 lido 4

Na foto Ľubomír Sladký