a2 mlieko
A2 mlieko
Potravinové intolerancie v súčasnosti nie sú ničím výnimočným, práve naopak sú na vzostupe. Potvrdzuje to nielen štatistika, ale aj moja prax výživového poradcu. Jednou z nich je intolerancia na mliečny cukor- laktózu a často aj na bielkovinu kravského mlieka – kazein. Je dokázané, že neznášanlivosť laktózy, citlivosť na lepok, na fruktózu úzko súvisia s intoleranciou na histamín.
Jedinci s intoleranciou na laktózu nahrádzajú mlieko rastlinnými náhradami, ako ovsený, kokosový, ryžový, makový nápoj, nápoje z orechov mandle a kešu, rastlinné smotany, šľahačky, jogurty, dezerty, ktoré však nemajú tú výživovú hodnotu ako mlieko a tiež treba počítať s tým, že obsahujú ďalšie prídatné látky vo forme aditív, ktoré práve nie sú balzamom na tráviaci systém a črevá. Konzumácia mlieka iného cicavca je stále predmetom diskusie, preto či zaradiť mlieko a výrobky z neho do jedálnička je individuálna záležitosť.
Inou možnosťou je konzumácia klasických komerčných mliečnych výrobkov bez laktózy, trh ich ponúka dostatočné množstvo, len si správne vybrať.
Najnovšie máme možnosť orientovať sa na mliečne výrobky z mlieka a2, ktoré sú podľa odborníkov dobre tolerované pri intolerancii na laktózu a aj kazein. Mlieko a2 a výrobky z neho ponúkajú prvé lastovičky na trhu. Na Slovensku je to spoločnosť Madonan, Poľnohospodárske družstvo Vajnory, predajňa zdravej výživy v bratislavskom Fresh Markete Vaša špajza, v Trenčíne na Palackého 88, Farma Rynk Lozorno a Stupava, v ČR Minifarma Řetová, objednať sa dá cez e-shop www.02mlieko.sk, (prípadne ak viete o ďalších napíšte do komentu ako príspevok na fb pre všetkých) a kto má možnosť nakupovať v Rakúsku, predajne SPAR a BILLA ponúkajú mlieko a2, syry, jogurty, maslo (prosím, nie je to reklama, len pomoc).Treba spomenúť, že materské ľudské mlieko obsahuje alelu kazeinu a2, teda je pre novorodenca prirodzené, na rozdiel od komerčného mlieka s alelou kazeínu a1.
A teraz niečo o tom, aký je rozdiel medzi komerčným mliekom a1 beta-kazein a mliekom a2 beta-kazein.
V západnom svete je rozšírené komerčné mlieko a1 beta -kazein a nachádza sa v mlieku od kráv Holstein- friesian, zatiaľ čo v Ázii a africkom svete je to mlieko a2 beta-kazein od kráv Bos Indicus, ktoré neboli geneticky upravené.
Rozdiel medzi komerčným mliekom a1 a a2 pôvodnou prirodzenou formou mlieka je v zložení aminokyselín. Zatiaľ, čo mlieko a1 obsahuje aminokyselinu Histidín (metabolizuje sa na histamín) na pozícii aminokyselinového reťazca 67, pôvodné mlieko a2 obsahuje aminokyselinu Prolin (aminokyselina dôležitá pre tvorbu kolagénu) na tej istej pozícii 67. K polymorfizmu - genetickej zmene, mutácii došlo pred asi 8 tisíc rokmi, tak, že došlo k zámene aminokyselín v polypeptidickom reťazci, Histidín nahradil Prolín. Z genetického hľadiska rozlišujeme dve alely génu pre beta-kazeín a to alelu a1 a a2. Pôvodnou prirodzenou nemutovanou alelou je A2, teda aj mlieko s obsahom a2 beta-kazeinom. V období domestifikácii zvierat došlo k mutácii a vzniku alely a1. Prirodzene sme teda nastavení na trávenie mlieka s alelou a2.
Platí, že čím je organizmus heterozigotnejšie založený, tým lepšia je jeho prispôsobivosť podmienkam prostredia a jeho odolnosť voči nepriaznivým vplyvom sa zvyšuje. Následne sa dobytok s touto mutáciou a1 rozšíril do západných krajín sveta.
Ďalšou pozoruhodnou skutočnosťou je, že po konzumácii komerčného mlieka a1 beta-kazeinu vzniká pri trávení bioaktívny peptid beta- kazomorfín 7, ktorý je podľa odborníkov opiátom (narkotikom), pri čom v prípade mlieka a2 nevzniká. Beta-kazeín významne ovplyvňuje zdravotný stav spotrebiteľa.
Podľa štúdií a1 beta- kazein je spájaný s autizmom, schizofréniou, kardiovaskulárnymi ochoreniami, diabetom typu 1, beta-kazomorfín 7 ovplyvňuje ukladanie LDL (low density lipoproteins, „zlý“ cholesterol) v cievach a tým zapríčiňuje vznik nebezpečných srdcových ochorení. Iné štúdie spájajú beta-kazomorfín 7 so syndrómom náhlej smrti dojčiat v prvom roku života.
Naopak a2 beta-kazein priaznivo pôsobí v rámci prevencie kardiovaskulárnych ochorení, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, znižuje riziko vzniku ischematickej choroby srdca, rôznych srdcovocievnych ochorení a znižuje ukladanie tuku v cievach.
Z rôznych výskumov vyplýva, že u ľudí, ktorí uprednostňujú mlieko a2 sa v oveľa menšej miere vyskytujú ochorenia spomenuté pri mlieku a1.
Je dôležité poznamenať, že ovčie a kozie mlieko je mlieko s obsahom a2 beta-kazeinu, teda neobsahuje a1 beta-kazein. Teda, nie je potenciálnym nositeľom spomenutých ochorení.
Ľudia, ktorí trpia na intoleranciu laktózy lepšie tolerujú mlieko a výrobky z a2 beta-kazeinom.
Mlieko s a2 beta-kazeínom pochádza z kráv plemien Fleckvieh, Jersey, Hnedé Švajčiarske a Guersney. Chovajú sa prevažne na Novom Zélande, USA, Austrálii a Anglicku, Rakúsku, avšak aj u nás na Slovensku a v Čechách v posledných rokoch stúpol záujem farmárov o chov kráv pre a2 mlieko.
Mlieko a2 a výrobky z neho sú čoraz žiadanejšie, najmä u ľudí s intoleranciami. Nevýhodou je vyššia cena. Okrem kôz, oviec majú a2 mlieko (predpokladá sa) kôň, sob, ťava, osol, lama, byvol, yak.
zdroj:
http://crzp.uniag.sk/Prace/2011/P/11A6A8AC469E4B7FA2889AF155EABB4F.pdf
https://rind.bayern-genetik.de/de/bullen/a2-bullen-348.html