Komerčné vajíčka či BIO/EKO vajíčka
Vajíčka sú považované za najvýživnejšiu potravinu a sú nenahraditeľnou súčasťou jedálnička. Zaradiť ich do jedálnička môže každý, s výnimkou ľudí, ktorí trpia alergiou na vajíčka alebo intoleranciou. Vajíčka sú veľmi dôležitou živinou pre zdravý rast a vývoj detí. Pripraviť si ich môžeme na veľa spôsobov či už varené, smažené, vo forme omelety, praženice, do cesta, zákuskov, dezertov, zeleninových jedál, šalátov a pod.
Aké vajíčka konzumovať
Na trhu sú vajíčka z konvenčného chovu sliepok, tzv. klietkový chov, z chovu podstielkového, vajíčka z voľného výbehu a vajíčka BIO/EKO chovu.
Najmenej vhodné sú vajíčka z klietkového neetického chovu a do tejto kategórie možno zaradiť aj vajíčka z podstielkového chovu i keď život sliepok je o čosi lepší a šťastnejší. Najvhodnejšia je konzumácia vajec z BIO/EKO chovu sliepok a vajec od sliepok chovaných vo voľnom výbehu i keď ani voľný výbeh nemusí vždy zaručiť kvalitu vajec.
Čo znamená ekologický chov
Ekologický chov znamená, že sliepky sú kŕmené prirodzeným krmivom a nie sú chované v klietkach alebo na podstielke v uzavretom priestore bez prístupu slnka a výbehu. Keď konzumujete organické vajcia, viete, že krmivo sliepok neobsahovalo vedľajšie živočíšne produkty, syntetické hnojivá a syntetické vitamíny , rastové hormóny, syntetické farbivá, antibiotiká, pesticídy, herbicídy a iné nechutné látky. Teda hlavným rozdielom medzi BIO/EKO vajíčkami a vajíčkami komerčnými je ten, že pri produkcii BIO/EKO vajec sa nesmie používať žiadna chémia, syntetické vitamíny a pod.
Vajička od sliepok chovaných vo voľnom výbehu a vajíčka od sliepok z ekologického poľnohospodárstva majú spoločné to, že sliepky majú voľný výbeh, to zn. že sa môžu vonku voľne pohybovať, zobkať zelenú trávičku, majú slniečko. V noci sú pod prístreškom s klímou, vodu, potravou, kde môžu hniezdiť, znášať vajíčka a cítiť sa bezpečne.
Čo všetko nám BIO/EKO vajíčka poskytujú
Vajíčka sú bohaté v prvom rade na plnohodnotné bielkoviny, sú zdrojom nenasýtených omega 3 a omega 6 mastných kyselín, ktoré sú veľmi dôležité pre zdravie, cholesterolu, vitamínov A, E, D, K, vitamíny skupiny B, z minerálnych látok sú zdrojom selénu, zinku, fosforu, draslíka, železa, vápnika, ďalej obsahujú karotenoidy – luteín a zeaxantín, látku cholín, ktorý je dôležitý pre správny metabolizmus tukov, aminokyselinu cysteín, ktorá urýchľuje metabolizmus a pomáha odstraňovať toxíny z tela.
Penn State University vykonal výskum a ten preukázal, že vajcia od ekologických producentov vajec obsahujú dvakrát toľko omega 3 mastných kyselín a oveľa vyššie hodnoty vitamínov A, E a D ako vajcia z konvenčného chovu. Omega-3 sú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré náš organizmus nevyhnutne potrebuje pre kardiovaskulárne zdravie, správnu činnosť pohybového aparátu, napr. pri reumatoidnej artritíde, centrálnej nervovej sústavy – Alzheimerovej chorobe a i. To len dokazuje, aký veľký je rozdiel medzi výživovými hodnotami vajec od sliepok chovaných komerčne a sliepok chovaných v ekologickom poľnohospodárstve.
Označenie vajec podľa chovu
0- BIO/EKO chov
1- Voľný výbeh
2- Podstielkový chov
3- Klietkový chov
BIO/EKO vajíčka majú aj označenie s logom: