Imunitný systém

 imun

Čo je imunita.

Imunita je schopnosť organizmu brániť sa proti antilátkam, antigénom – bunkám patogénnych organizmov, napr. vírusov, baktérií, rôznym alergénom, pochádzajúcich z vonkajšieho prostredia, ako aj z prostredia vnútorného.

Zdravá imunita, zdravý imunitný systém znamená odolnosť organizmu voči chorobám.

Imunitou človeka sa zaoberá vedný odbor imunológia.

Úlohou imunitného systému je chrániť organizmus pred cudzorodými látkami a to buď im zabrániť vniknúť do organizmu, alebo po ich vniknutí blokovať ich pôsobenie a zabrániť ich rozširovaniu. Zdravý imunitný systém rozpozná telu vlastné proteíny a iné látky, ktoré nie sú organizmu vlastné. Imunitný systém má obrovskú schopnosť pamätať si. Musí si pamätať množstvo informácií, antigénov s ktorými sa už stretol a mobilizovať špecifické systémy k adekvátnej reakcii, k zabráneniu opätovného vniknutia telu cudzích látok do organizmu. Hovoríme o obrannej imunitnej reakcii, ktorá môže byť pre organizmus užitočná ale aj imunitná reakcia, ktorá je pre organizmus poškodzujúca.

Pri oslabenom imunitnom systéme môžu vzniknúť rôzne ochorenia, ako napr. časté vírusové a bakteriálne ochorenia, ochorenia respiračného systému, únava, zápalové procesy v organizme, autoimunitné reakcie a ochorenia, alergie, intolerancie, nádorové ochorenia a i.

Imunitný systém reaguje buď tvorbou protilátok typu IgE, hovoríme o neprimeranej alergickej reakcii, alebo tvorbou protilátok IgG, vtedy hovoríme o enzymatickej reakcii organizmu.  

 

Ak trpíte častými ochoreniami, únavou, tráviacimi ťažkosťami, prejavili sa u vás zápalové ochorenia tráviaceho traktu, potravinové intolerancie a alergie, váš imunitný systém je oslabený.

Včasné riešenie zdravotných problémov je polovica úspechu.

 

Často stačí zmena v stravovaní, životného štýlu, prípadne vhodný doplnok stravy a ozdravný proces imunitného systému sa naštartuje.

 

Ako naštartovať ozdravý proces imunitného systému a ako si ho udržať v dobrej kondícii počas celého roka sa dozviete, ak si službu zakúpite v e-shope, alebo prostredníctvom kontaktného formulára.