Štítna žľaza – malý, ale dôležitý orgán

Štítna žľaza – malý, ale dôležitý orgán

Štítna žľaza je malý orgán a pripomína tvar motýľa. Tento malý orgán hrá veľmi dôležitú úlohu v metabolizme ľudského organizmu. Produkuje hormóny, ktoré ovplyvňujú veľa fyziologických procesov v organizme. Na strane druhej ide o veľmi zraniteľný orgán. Ak sa dostane do nerovnováhy, vznikajú prejavy, ktoré môžu signalizovať jej ochorenie, preto tieto prejavy neradno podceniť.

Štítna žľaza riadi celkový metabolizmus, krvný obeh a činnosť srdca, tráviacu sústavu, centrálny nervový systém a svaly, ovplyvňuje sexualitu, plodnosť, rast, pokožku, kvalitu vlasov a nechtov. U detí a adolescentov kontroluje fyzický a duševný vývoj. Štítna žľaza produkuje dva životne dôležité hormóny a to trijódtyronín (T3) a tyroxín (T4). Tieto hormóny regulujú spotrebu kyslíka v bunkách, regulujú telesnú teplotu a rovnováhu vody v organizme, ovplyvňujú metabolizmus sacharidov, tukov a bielkovín, teda celý energetický metabolizmus, kardiovaskulárny a tráviaci systém.

Pri uvoľňovaní hormónov hrá dôležitú úlohu hypotalamus a hypofýza.

Pri poruche, nedostatočnej činnosti štítnej žľazy dochádza k niektorým ochoreniam. Najčastejšie sa stretávame so strumou, čo znamená, že sa zväčšuje a rozširuje smerov von alebo dovnútra. Ak sa rozširuje a zväčšuje smerom dovnútra, vyskytnú sa problémy s prehĺtaním či dýchaním. Ak produkuje nedostatočné množstvo hormónov, hovoríme o hypotyreózii. Medzi príznaky zníženej činnosti štítnej žľazy patria: strata vlasov – rednutie, poruchy spánku, únava, depresívna nálada, priberanie bez zjavného sa prejedania sa, alebo zmeny stravovacích návykov, poruchy pamäte, zápcha, suchá pokožka, krehké vlasy a nechty, pomalý pulz, zadržiavanie vody na očných viečkach, poruchy metabolických procesov. Nedostatočnou činnosťou trpia najmä ženy že v období menopauzy, v období puberty či tehotenstve. U starších ľudí dochádza k srdcovej arytmii, únave, poruchám spánku.

Príznaky dysfunkcie štítnej žľazy sú odlišné u novorodencov, detí, dospelých a starších ľudí.

Opakom zníženej činnosti je zvýšená činnosť, tzv. hypertyreóza, kedy štítna žľaza produkuje nadmerné množstvo hormónov. Medzi príznaky hypertyreózy patria: nervozita, rýchly tep srdca, potenie, strata hmotnosti, striedanie telesnej teploty – raz teplo , raz zima, strata vlasov, teplá a vlhká pokožka, hnačky, poruchy menštruačného cyklu, nepokoj, poruchy spánku, tras, postihnutie centrálneho nervového systému.

Štítna žľaza pre správnu fungovanie a tvorbu hormónov potrebuje minerálny prvok jód. Jód si organizmus nedokáže vyrobiť, preto potrebné množstvo musíme zabezpečiť prísunom zo stravy. Jód je základný prvok k tvorbe hormónov T3 a T4. Jeho nedostatok spôsobuje ochorenia, ktoré sme si uviedli. Doporučená denná dávka sa odlišuje pre jednotlivé kategórie ľudí. Deti do 18 rokov by mali denne prijímať 100 mcg, dospelí a starší ľudia 180 mcg, tehotné a dojčiace ženy 230 mcg. Jód sa v štítnej žľaze ukladá a prebytok sa vylučuje obličkami.

Medzi potraviny bohaté na jód patria morské riasy, riasy nori, treska, mliečne výrobky, morská neupravovaná soľ, tuniak, makrela, morská šťuka, vajcia, sušené slivky, hrozienka, topinambury.

Ak z nejakého dôvodu či stravovacích obmedzení nemôžeme prijímať dostatok jódu z potravín, môžeme siahnuť po doplnku výživy s obsahom jódu. Ak sa rozhodneme pre doplnok, je potrebné jeho užívanie konzultovať so svojim lekárom.

 

zdroj: https://www.hexal.de/patienten/ratgeber/schilddruese/ueber-die-schilddruese 

fofo:pixabay