Strava ovplyvňuje celé naše bytie

Už ste si položili otázku Čo je  zdravie, zdravá výživa? Viete, že správnou životosprávou sa môžete dožiť vysokého veku? Odpovedí môže byť hneď niekoľko, podľa toho z akého uhla pohľadu sa na problematiku pozeráme. My sa spoločne budeme pozerať na ZDRAVIE a ZDRAVÚ VÝŽIVU z pohľadu celostného, holistického.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je zdravie stavom úplného telesného, duševného a sociálneho blaha. Keďže všetko so všetkým súvisí, poďme si spoločne o tom niečo povedať (napísať).

Mnohými štúdiami je preukázané, že zdravá výživa, vhodná pohybová aktivita, zdravý spánok a relax, priaznivý stav emočný a stresový, všetky tieto faktory prispievajú k celkovému zdraviu. Správnym výberom potravín a ich prípravy môžeme predchádzať vzniku kardiovaskulárnych a cievnych ochorení, vzniku civilizačných ochorení, obezite, cukrovke a mnohých ďalších, môžeme dosiahnuť zlepšenie celkového zdravotného stavu. V mnohých prípadoch nám vie pomôcť výživový poradca, špecialista na zdravú výživu, dietológ alebo ak sme v oblasti zdravej výživy ako sa povie „doma“ vieme si pomôcť aj sami. Čo potrebujeme vedieť aby sme dosiahli dobré zdravie? V prvom rade si musíme povedať, čo chceme dosiahnuť. Môže to byť zmena jedálnička, stravovacích návykov, aký je náš cieľ,  napr. znáženie nadváhy, prevencia, zlepšenie zdravotného stavu a pod. a aké máme možnosti. Mali by sme vedieť, z čoho sa skladá zdravá strava, poznať nutričné hodnoty surovín a potravín, mali by sme poznať zásady správneho stravovania, čo je potravinová pyramída, aké potraviny a suroviny uprednostňovať, uvedomiť si, čo všetko môžeme jesť, mali by sme ovládať základné charakteristiky potravín, glykemický index a glykemickú nálož potravín, vedieť si vybrať správnu kombináciu potravín, podľa čoho by sme si ich mali vyberať, ako čítať etikety na výrobkoch, mali by sme vedieť čo to o výrobe a spracovaní potravín a surovín, čo vplýva na ich (ne)kvalitu, ako spracovať potraviny, uskladňovať, aby boli nášmu organizmu prospešné. Čo sú BIO a NEBIO potraviny. V súčasnosti existuje mnoho výživových smerov, spomeniem len niektoré, ako vegetariánstvo, vegánstvo, makrobiotika, tradičná čínska medicína, ajurvéda, tiež množstvo rôznych diét, ktoré sú veľmi často propagované v rôznych časopisoch, reklamách, knihách. Záleží len na nás, čo si vyberieme, akou cestou sa chceme uberať. My sa nebudeme zaoberať žiadnymi diétami, prípravkami na chudnutie, prípravkami proti parazitom, detoxikáciu ani inými preparátmi. My sa budeme zaoberať zdravou výživou. O tomto všetkom sa dozviete v našej výživovej poradni, do ktorej vás týmto srdečne pozývam.