Stravovací režim FODMAP
Trápia vás tráviace ťažkosti, celiakia, syndróm dráždivého čreva, dyspepsia, potom ste tu správne. Stravovacím režimom FODMAP je možné zmierniť prejavy a naštartovať správny režim trávenia a pomôcť k regenerácii črevného systému.
Neviete ako na to? Ako zostaviť jedálniček a ktorým potravinám sa vyhnúť? Všetko FODMAP sa dozviete, ak nás budete kontaktovať e-mailom na info@minevita.sk, blazejovaj@gmail.com, alebo prostedníctvom Kontaktného formulára alebo si službu objednáte v e-shope.
Syndróm dráždivého čreva (IBS) postihuje 1 zo 7 ľudí
Je pravda, že15% ľudí na celom svete trpí IBS. Našťastie štúdie The Monash University ukázali, že diéta s nízkym obsahom FODMAP môže pomôcť, že IBS nemusí byť doživotný problém. Diéta s nízkym obsahom FODMAP, ktorú vyvinula Monash University, je účinná liečba založená na vede, ktorá vám môže pomôcť zmierniť príznaky IBS a iných ochorení tráviaceho traktu .
Čo je FODMAP?
FODMAP je skupina cukrov, ktoré nie sú úplne strávené alebo absorbované v našich črevách. Keď sa FODMAP cukry dostanú do tenkého čreva, pohybujú sa pomaly a priťahujú vodu. Keď prechádzajú do hrubého čreva, FODMAP sú fermentované črevnými baktériami, čím dochádza k vytváraniu plynov. Nadbytočná plynatosť a voda spôsobujú natiahnutie a rozšírenie črevnej steny. Pretože ľudia s IBS a inými tráviacimi ťažkosťami majú veľmi citlivé črevo, rozšírenie črevnej steny spôsobuje bolesť a nepohodlie.
Zjednodušene povedané, FODMAP je súhrn uhľohydrátov s krátkym reťazcom (cukrov), ktoré nie sú správne absorbované v čreve, čo môže vyvolať rôzne príznaky, ako napr. bolesti brucha, zápchu, hnačku alebo oboje, nafukovanie, viditeľné zväčšenie obvodu brucha, nadmernú plynatosť, nutkanie na stolicu, kŕče, prelievanie črevného obsahu a pod. FODMAP sa prirodzene nachádzajú v mnohých potravinách a potravinových prísadách.
FODMAP znamená
Fermentovateľné = proces, prostredníctvom ktorého črevné baktérie fermentujú nestrávené sacharidy za vzniku plynov.
Oligosacharidy = fruktány a GOS – nachádzajú sa v potravinách ako pšenica, raž, cibuľa, cesnak a strukoviny/strukoviny.
Disacharidy = laktóza – nachádza sa v mliečnych výrobkoch, ako je mlieko, mäkké syry a jogurty.
Monosacharidy = fruktóza – nachádza sa v mede, jablkách, kukuričných sirupoch s vysokým obsahom fruktózy atď.
A
Polyoly = alkoholové cukry napr. sorbitol, manitol, nachádzajú sa v niektorých druhoch ovocia a zeleniny a používajú sa ako umelé sladidlá.
Čo sa stane, keď budeme jesť FODMAP?
FODMAP sa nachádzajú v širokej škále potravín a väčšina ľudí denne bez problémov konzumuje potraviny s vysokým obsahom FODMAP . Keď zjeme potraviny FODMAP, pomaly sa pohybujú tenkým črevom a priťahujú vodu. Keď sa dostanú do hrubého čreva, črevné baktérie používajú FODMAP ako zdroj paliva na prežitie. Baktérie rýchlo fermentujú FODMAP a v dôsledku toho produkujú plyn, vzniká nafukovanie a plynatosť.
Tieto prejavy sa vyskytujú u všetkých ľudí , teda zdravých a tých, ktorí sú postihnutí IBS a inými tráviacimi ťažkosťami. Rozdiel je v tom, že ľudia s IBS môžu mať problémy s pohyblivosťou čriev a/alebo vysokou citlivosťou čriev. Prebytočná voda a plyny v črevách spôsobujú, že sa črevná stena natiahne a zväčší, čo vedie k bežným symptómom IBS .
Kde sa nachádzajú FODMAP?
FODMAP sa nachádzajú v širokej škále potravín, ako je ovocie, zelenina, pečivo, cereálie, orechy, strukoviny a cukrovinky. Nie je možné stanoviť množstvo FODMAP v potravine. Množstvo závisí od mnohých faktorov a nie je konštantné.
Kto by mal dodržiavať stravovací režim FODMAP?
Stravovací režim FODMAP je určený pre ľudí s medicínsky diagnostikovaným IBS. Ak lekár nediagnostikoval vaše gastrointestinálne príznaky, túto diétu by ste nemali dodržiavať. Existuje mnoho stavov s príznakmi podobnými IBS, ako je celiakia , zápalové ochorenie čriev , endometrióza a rakovina čriev. Nemali by ste si sami diagnostikovať IBS. Namiesto toho navštívte lekára, ktorý posúdi vaše príznaky, vykoná testy, potrebné na vylúčenie iných ochorení a určí diagnózu skôr, ako začnete s týmto stravovacím režimom.
Stravovací režim FODMAP môže:
• znížiť bolesť a nepohodlie
• znížiť nafukovanie a plynatosť
• zlepšiť vyprázdňovanie (hnačku alebo zápchu)
• zlepšiť kvalitu života
Stravovací režim FODMAP
Stravovací režim FODMAP je založený na znížení alebo úplnom vylúčení ťažkostráviteľných sacharidov – frukto-oligosacharidov, disacharidov, monosacharidov a polyolov zo stravy v závislosti od zdravotných ťažkostí. Tento stravovací režim sa odporúča pri ochoreniach tráviaceho traktu, IBS, potravinových intoleranciách, najmä laktózovej a fruktózovej intolerancii, intolerancii na sorbitol, osvedčila sa aj pri citlivosti na histamín, celiakii, zápalových ochoreniach čriev, znížení hladiny cholesterolu.
Cieľom je zmiernenie/ vymiznutie prejavov, regenerácia tráviaceho traktu a celkové zlepšenie zdravotného stavu.
Cena 80,- €
Zameriame sa na :
osobnú anamnézu
príčiny vzniku ťažkostí
zhodnotenie aktuálneho stavu
analýzu stávajúceho stravovacieho režimu
vysvetlíme si čo je FODMAP, princípy
navrhneme úpravu stravovacieho režimu
zameriame sa na vhodné a nevhodné potraviny
doplnkové odporúčania, napr. doplnky stravy v prípade potreby
zdroj: https://www.monashfodmap.com/about-fodmap-and-ibs/