Stravovací režim FODMAP

 fodmap

Trápia vás tráviace ťažkosti, celiakia, syndróm dráždivého čreva, dyspepsia, potom ste tu správne. Stravovacím režimom FODMAP je možné zmierniť prejavy a naštartovať správny režim trávenia a pomôcť k regenerácii črevného systému. 

Neviete ako na to?  Ako zostaviť jedálniček a ktorým potravinám sa vyhnúť?  Všetko FODMAP sa dozviete, ak nás budete kontaktovať e-mailom na info@minevita.sk, blazejovaj@gmail.com, alebo prostedníctvom Kontaktného formulára alebo si službu objednáte v e-shope.  

Syndróm dráždivého čreva (IBS) postihuje 1 zo 7 ľudí

Je pravda, že15% ľudí na celom svete trpí IBS. Našťastie štúdie The Monash University ukázali, že diéta s nízkym obsahom FODMAP môže pomôcť, že IBS nemusí byť doživotný problém. Diéta s nízkym obsahom FODMAP, ktorú vyvinula Monash University, je účinná liečba založená na vede, ktorá vám môže pomôcť zmierniť príznaky IBS a iných ochorení tráviaceho traktu .

Čo je FODMAP?

FODMAP je skupina cukrov, ktoré nie sú úplne strávené alebo absorbované v našich črevách. Keď sa FODMAP cukry dostanú do tenkého čreva, pohybujú sa pomaly a priťahujú vodu. Keď prechádzajú do hrubého čreva, FODMAP sú fermentované črevnými baktériami, čím dochádza k vytváraniu plynov. Nadbytočná plynatosť a voda spôsobujú natiahnutie a rozšírenie črevnej steny. Pretože ľudia s IBS a inými tráviacimi ťažkosťami majú veľmi citlivé črevo, rozšírenie črevnej steny spôsobuje bolesť a nepohodlie.

Zjednodušene povedané, FODMAP je súhrn uhľohydrátov s krátkym reťazcom (cukrov), ktoré nie sú správne absorbované v čreve, čo môže vyvolať rôzne príznaky, ako napr. bolesti brucha, zápchu, hnačku alebo oboje, nafukovanie, viditeľné zväčšenie obvodu brucha, nadmernú plynatosť, nutkanie na stolicu, kŕče, prelievanie črevného obsahu a pod. FODMAP sa prirodzene nachádzajú v mnohých potravinách a potravinových prísadách.

FODMAP znamená

Fermentovateľné = proces, prostredníctvom ktorého črevné baktérie fermentujú nestrávené sacharidy za vzniku plynov.

Oligosacharidy = fruktány a GOS – nachádzajú sa v potravinách ako pšenica, raž, cibuľa, cesnak a strukoviny/strukoviny.

Disacharidy = laktóza – nachádza sa v mliečnych výrobkoch, ako je mlieko, mäkké syry a jogurty.

Monosacharidy = fruktóza – nachádza sa v mede, jablkách, kukuričných sirupoch s vysokým obsahom fruktózy atď.

A

Polyoly = alkoholové cukry napr. sorbitol, manitol, nachádzajú sa v niektorých druhoch ovocia a zeleniny a používajú sa ako umelé sladidlá.

Čo sa stane, keď budeme jesť FODMAP?

FODMAP sa nachádzajú v širokej škále potravín a väčšina ľudí denne bez problémov konzumuje potraviny s vysokým obsahom FODMAP . Keď zjeme potraviny FODMAP, pomaly sa pohybujú tenkým črevom a priťahujú vodu. Keď sa dostanú do hrubého čreva, črevné baktérie používajú FODMAP ako zdroj paliva na prežitie. Baktérie rýchlo fermentujú FODMAP a v dôsledku toho produkujú plyn, vzniká nafukovanie a plynatosť.

Tieto prejavy sa vyskytujú u všetkých ľudí , teda zdravých a tých, ktorí sú postihnutí IBS a inými tráviacimi ťažkosťami. Rozdiel je v tom, že ľudia s IBS môžu mať problémy s pohyblivosťou čriev a/alebo vysokou citlivosťou čriev. Prebytočná voda a plyny v črevách spôsobujú, že sa črevná stena natiahne a zväčší, čo vedie k bežným symptómom IBS .

Kde sa nachádzajú FODMAP?

FODMAP sa nachádzajú v širokej škále potravín, ako je ovocie, zelenina, pečivo, cereálie, orechy, strukoviny a cukrovinky. Nie je možné stanoviť množstvo FODMAP v potravine. Množstvo závisí od mnohých faktorov a nie je konštantné.

Kto by mal dodržiavať stravovací režim FODMAP?

Stravovací režim FODMAP je určený pre ľudí s medicínsky diagnostikovaným IBS. Ak lekár nediagnostikoval vaše gastrointestinálne príznaky, túto diétu by ste nemali dodržiavať. Existuje mnoho stavov s príznakmi podobnými IBS, ako je celiakia , zápalové ochorenie čriev , endometrióza a rakovina čriev. Nemali by ste si sami diagnostikovať IBS. Namiesto toho navštívte lekára, ktorý posúdi vaše príznaky, vykoná testy, potrebné na vylúčenie iných ochorení a určí diagnózu skôr, ako začnete s týmto stravovacím režimom.

Stravovací režim FODMAP môže:

•    znížiť bolesť a nepohodlie

•    znížiť nafukovanie a plynatosť

•    zlepšiť vyprázdňovanie (hnačku alebo zápchu)

•    zlepšiť kvalitu života

 Cena poradenstva v zmysle cenníka 

zdroj: https://www.monashfodmap.com/about-fodmap-and-ibs/