Črevné baktérie a histamín

Črevné baktérie a histamín

Probiotiká pri HIT majú svoje opodstatnenie, podporujú rovnováhu v črevách. Lekárne a e-shopy ich ponúkajú nespočetné množstvo a s rôznymi probiotickými kmeňmi. Často sa stáva, že na mnohé náš organizmus reaguje nafukovaním, prelievaním črevného obsahu, kŕčmi, bolesťami brucha, hnačkami alebo aj zápchou. Máme pocit, že stav sa nám miesto zlepšovania zhoršuje.

Ak sme citliví na histamín, pred nákupom probiotík je potrebné, aby sme si uvedomili, že nie všetky probiotické kmene sú pre nás prospešné a vhodné, obzvlášť, ak trpíme aj inými intoleranciami.

Črevné baktérie sú živé mikroorganizmy , ktoré v ľudskom čreve vykonávajú rôzne úlohy. Baktérie, ktoré kolonizujú náš črevný mikrobiom tvoria celý ekosystém. Črevné baktérie žijú s nami v symbióze. Ak ich správne nakŕmime prospievajú nám v mnohých smeroch. Črevné baktérie žijú na rôznych miestach v čreve, laktobacily kolonizujú hlavne tenké črevo, bifidobaktérie kolonizujú predovšetkým hrubé črevo. Je dôležité vedieť, že probiotické kmene pri HIT sa chovajú tromi rôznymi spôsobmi, a to tak, že niektoré:

1. produkujú histamín: Lactobacillus delbrueckii, Lactobacillus casei, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus lactis, E.faecialis, a E.coli

2.    pomáhajú znižovať, regulovať hladinu histamínu: Bifidobacterium infantis a Bifidobacterium longum

3. pôsobia neutrálne: Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus salivarius, Lactobacillus gasseri , Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis

Určite prospešných kmeňov je omnoho viac, táto oblasť stále prechádza výskumom.

Pre zdravý mikrobiom je dôležitá aj potrava pre rast prospešných baktérií, tzv. prebiotiká (rozpustná vláknina). Nie každé prebiotiká sú vhodné pri HIT, môžu vyvolať zvýšenú plynatosť, hnačky, kŕče alebo aj zápchu. Zdraví ľudia tento vedľajší účinok vôbec nemusia pocítiť, avšak pre ľudí citlivých na histamín a iné intolerancie to môže byť veľký problém. Medzi takéto prebiotiká sa radí inulín, topinambur, ryžový škrob, akáciová vláknina, quarová guma a i. Najväčší problém v črevách vyvoláva inulín. (histaminikus)