iProbio - probiotiká na mieru

logo-iprobio_hfc_cmyk (2)

 

Trávenie nie je len mechanická práca tráviaceho systému. Trávenie je súhra všetkých orgánov, ktoré sa na trávení podieľajú. S trávením nám pomáha nervová sústava a sústava hormónov. Všetky sliznice organizmu osídľujú mikroorganizmy, ktoré nielen pri trávení hrajú veľmi dôležitú úlohu, ale aj ako sa cítime a v akej kondícií máme celkové zdravie. Tento komplex drobných tvorčekov nazývame mikrobiomom. Zdravý mikrobiom nás ochraňuje pred mnohými ochoreniami tráviaceho traktu. V črevách sídli takmer 70% až 80% imunitného systému. Črevný mikrobiom je teda nevyhnutný orgán pre zachovanie dobrého zdravia. Mikrobiom sa skladá z prospešných a patologických baktérií, ktoré žijú v symbióze, v rovnováhe. Ak je táto rovnováha narušená z rôznych príčin, dochádza k tzv. disbióze. Predpokladá sa, že mikrobiom môže byť narušený z dôvodu zápalových procesov v čreve, ochoreniami tráviaceho traktu, potravinovými intoleranciami a alergiami, citlivosťou na histamín, zápalovými ochoreniami ako Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, pálenia záhy, refluxom, ochoreniami pečene a žlčníka, kvasinovými ochoreniami, nadužívaním liekov a antibiotík, užívaním hormonálnej antikoncepcie, nesprávnou životosprávou a nesprávnym celkovým životným štýlom, permanentou konzumáciou vysokospracovaných potravín a i. Najčastejšími prejavmi disbiózy je nepohoda v tráviacom trakte, hnačky alebo zápcha, plynatosť, nafukovanie, kŕče v bruchu, prelievanie črevného obsahu, pálenie záhy, reflux, ekzémy, dermatitídy, žihľavka, bolesť brucha a žalúdka.

Ako dostať mikrobiom do rovnováhy?

Dôležitým momentom je odhalenie príčiny narušenia mikrobiomu. Každá príčina si vyžaduje správne nastavenie jedálnička pozostávajúceho z organických prirodzených potravín. Pomôcť mikrobiomu k obnove rovnováhy pomáhajú aj probiotiká, ktorých úlohou je produkovať látky, ktoré zabraňujú, aby sa patologické špatné baktérie mekontrolovane množili a nedostali na stenu čreva a nepoškodzovali ju. Probiotiká pôsobia aj protizápalovo. Nie sú však probiotiká ako probiotiká. Každé ochorenie tráviaceho traktu si vyžaduje inú skladbu probiotických kmeňov na strane jednej, na strane druhej je dôležité poznať aj mikrobionálne zloženie črevnej mikroflóry. Často sa stáva, že pacienti užívajú rôzne druhy probiotických kmeňov, avšak bez očakávaného efektu alebo sa stav môže aj zhoršiť. Tento problém riešia probiotiká na mieru, pre konkrétnu individualitu. Hovoríme im aj personalizované probiotiká.

Prvou lastovičkou vo výrobe probiotík na mieru (personalizované probiotiká) na Slovensku je spoločnosť iProbio, ktorej zakladateľmi sú vedci MVDr. Alojz Bomba, DrSc, Ing. Norbert Bomba a Martin Haranta. V spolupráci s českými kolegami vyvinuli prelomovú technológiu, ktorou dokážu vyrobiť pre každého človeka jeho vlastné personalizované probiotiká. Tie možno využívať v prevencii i v podpornej liečbe chronických ochorení.

V čom môžu pomôcť probiotiká "na mieru"? Ako to prebieha?

Odpoveď na mnohé otázky poskytol pán doktor Bomba  v online poradne.  

Vyšetrenie mikrobiomu sa vykonáva  na základe objednávky v spoločnosti iProbio zo stolice. Klient alebo pacient obdrží odberovú sadu a na základe starostlivo vyplneného Zdravotného dotazníka a výsledkov rozboru stolice spoločnosť vyrobí individuálnu zmes probiotických kmeňov na mieru aj s prihladnutím na zdravotné ťažkosti, ktoré klient alebo pacient uviedol v Dotazníku. Probiotická kúra je nastavená na 6 mesiacov. Cena vyšetrenia stolice a výroba probiotík na mieru je stanovená na 720,-€. Klient alebo pacient môže získať zľavu z ceny 22,- €, ak v objednávke uvedie kód blazejova9!

Probiotiká na mieru sú vhodné pre ľudí s potravinovými intoleranciami a alergiami, pri hsitamínovej intolerancii, celiakii, alergii na kazein a všeobecne na kravské mlieko, intolerancii na lepok, laktózu, fruktózu, sacharidy, bakteriálnom prerastaní do čreva tzv. SIBO, dráždivom trakčníku, refluxe a pálení záhy, Crohnovej chorobe a ulceróznej kolitíde a iných zápalových ochoreniach tráviaceho traktu. 

Prax ukazuje, že klienti alebo pacienti nevenujú dostatočnú pozornosť vyplňovaniu Dotazníka a docháza tak k nepresnostiam pri výrobe probiotických kmeňov na mieru. Preto, v prípade záujmu s vyplňovaním Dotazníka Vám ako poradca pre výživu rada pomôžem, ak napíšete na info@minevita.sk  alebo zavoláte na t.č. 0908 464 530 a  bez odmeny.

Váš poradca pre výživu a potravinové intolerancie  Mgr. Janka Blažejová