Ako súvisí histamín a zápal kĺbov

Ako súvisí histamín a zápal kĺbov

Príčiny bolesti kĺbov sú rôzne a možno ich zhruba rozdeliť do troch kategórií:

Zápalové procesy

Zápal je teda prirodzený, ale ak trvá dlho alebo je neprimeraný, môže poškodzovať tkanivá. Podnetom môžu byť baktérie, vírusy, poranenia, toxické látky, ktoré aktivujú imunitný systém, konkrétne žírne bunky a tieto uvoľňujú chemické látky ako histamín, cytokíny. Vplyvom tohto procesu dochádza k zvýšenej priepustnosti ciev a do miesta zápalu sa dostáva viac bielych krviniek a tekutiny, Výsledkom sú typické príznaky ako začervenanie, opuch, bolesť , teplo, obmedzená funkcia. Ak sa akútny zápal neodstráni, nelieči vzniká chronický zápal. Pod týmto tlakom vznikajú ochorenia kĺbov, ako artritída, reumatoidná artritída, reuma, osteoartróza. Postupom času dochádza k poškodeniu chrupavky, väzov, šliach, čo spôsobuje bolesť a obmedzenie pohybu.

Mechanické preťaženie

Úrazy, zranenia môžu viesť k akútnemu alebo chronickému poškodeniu kĺbov. Preťažovanie jednotlivých kĺbov, napríklad športom alebo fyzickou prácou, môže viesť k dlhodobým problémom.

Degeneratívne zmeny

S pribúdajúcim vekom sa kĺby prirodzene opotrebúvajú, čo je známe ako osteoartróza. Toto opotrebovanie vedie k zníženiu funkcie kĺbov, ich pohyblivosti a v kombinácii s ďalšími faktormi môže toto opotrebovanie viesť k bolesti, zápalom, opuchom a pod.

Súvis s histamínom

Histamín je biologicky aktívna látka, ktorú uvoľňujú najmä žírne bunky (mastocyty) počas zápalových reakcií. V kĺboch môže histamín zvyšovať priepustnosť ciev, čo vedie k opuchu a podporuje uvoľňovanie zápalových cytokínov, ako sú TNF-α, IL-1 a IL-6. Tieto cytokíny prispievajú k chronickému zápalu a poškodeniu kĺbov pri reumatoidnej artritíde.

Čoraz viac výsledkov výskumu naznačuje, že histamín hrá úlohu nielen pri klasických alergiách, ale aj v súvislosti s bolesťami kĺbov a reumatickými záchvatmi . Nedávne štúdie naznačujú, že zvýšené hladiny histamínu môžu zvýšiť zápalové procesy v kĺboch. Výskumný tím z Univerzity aplikovaných vied Bonn-Rhein-Sieg to skúmal podrobnejšie. V zapálených kĺboch postihnutých jedincov bolo objavených veľa žírnych buniek, ktoré uvoľňujú histamín. Tento proces by mohol zapríčiniť vzplanutie zápalu. V jednom experimente sa zistilo, že blokovanie špecifického histamínového receptora, receptora H4 , by mohlo zabrániť rozvoju ochorenia.

Štúdia tiež naznačuje, že histamín by mohol byť priamo zapojený do zápalových procesov. To otvára nové možnosti terapie, napríklad prostredníctvom liekov, ktoré špecificky inhibujú (blokujú) histamínový receptor H4.

Histamínom vyvolané rozšírenie ciev tiež zvyšuje prietok krvi v postihnutom kĺbe. Na jednej strane to môže podporiť odstraňovanie škodlivých látok , ale na druhej strane to môže viesť aj k hromadeniu tekutín a opuchom, čo zintenzívňuje bolesť.

Prvé príznaky a symptómy

Bolesť nie je jediným príznakom, že s našimi kĺbami nie je niečo v poriadku. Dostaviť sa môžu aj ďalšie príznaky, ako:

•  Opuch a začervenanie – Viditeľný opuch alebo začervenanie v postihnutej oblasti môže naznačovať zápalovú reakciu.

•   Obmedzená pohyblivosť – Ak si všimnete, že sa pohyblivosť vašich kĺbov znižuje, môže to byť znakom zvýšenej zápalovej aktivity.

•   Postihnuté miesto je teplé v porovnaní s okolitým tkanivom

Tieto príznaky, podobne ako iné zápalové procesy, môžu začať nenápadne a časom sa zhoršovať, ak sa neprijmú vhodné opatrenia.

Možnosti terapie

Liečba bolesti kĺbov si vyžaduje holistický a individuálny prístup , ktorý často kombinuje medicínske a nemedicínske opatrenia. Dôležitým krokom je zistiť príčinu, pretože terapia sa môže líšiť od základného ochorenia (mechanické poškodenie, degeneratívne zmeny, úraz, zápal a pod.) Najbežnejšia medikamentózna terapia je terapia protizápalovými liekmi, ako napr. nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), kortikoidy, ktoré utlmujú zápal a opuch v postihnutých kĺboch.

Na základe výskumu súvislosti medzi histamínom a zápalom v kĺboch, reumatizmom je možné, že v budúcnosti by sa mohli používať na terapiu aj antihistaminiká .

Okrem liekovej terapie môže byť užitočná aj fyzioterapia . Vhodou fyzickou aktivitou sa zlepšuje pohyblivosť kĺbov , posilňujú sa svaly a zvyšuje sa stabilita, čo nielen znižuje bolesť, ale pôsobí aj proti ďalšiemu zhoršovaniu stavu. Okrem toho, alternatívne metódy , ako je akupunktúra ,terapia teplom alebo chladom môžu tiež prispieť k úľave od bolesti, pretože podporujú krvný obeh a môžu mať pozitívny vplyv na vnímanie bolesti.

Veľmi dôležitým faktorom je úprava stravovania a celkového životného štýlu. Vyvážená strava zostavená z protizápalových potravín, môže mať pozitívny vplyv na stav kĺbov. Je potrebné vyhýbať sa potravinám, ktoré podporujú zápal alebo zvyšujú hladinu histamínu. Treba spomenúť, že aj primeraná telesná hmotnosť môže mať pozitívny vplyv na zdravie kĺbov. Preto treba dbať, aby telesná hmotnosť kĺby nezaťažovala.

Vplyv stresu na bolesť kĺbov

Stres by sa nemal podceňovať ani v tomto prípade. Stres môže nielen zvýšiť pocit bolesti, ale môže tiež zhoršiť súvisiace zápalové procesy a symptómy uvoľňovaním stresových hormónov a histamínu . Relaxačné techniky ako joga, meditácia alebo svalová relaxácia, kognitívno behaviorálna terapia ponúkajú účinné spôsoby, ako znížiť hladinu stresu a tým aj zmierniť príznaky.

zdroj:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1063458423000237?utm_source=chatgpt.com

https://www.gesundheitsinformation.de/rheumatoide-arthritis.html

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17523945/

https://arthritis-research.biomedcentral.com/

https://histaminikus.de/blogs/blog/gelenkschmerzen-und-histamin