Ako ovplyvňuje histamín mozog

Ako ovplyvňuje histamín mozog

Často sa pýtate či úzkosť, depresia, náladovosť, zmeny emócii, panické ataky, nesústredenosť, zábudlivosť môžu súvisieť s HIT. Áno, je to možné. Štúdie potvrdzujú, že histamín nepriaznivo ovplyvňuje náš mozog, že histamín, stres, emócie úzko súvisia. Histamínová reakcia v organizme má teda obrovský vplyv na celú funkciu mozgu a naše emócie. Čoraz viac štúdií teraz ukazuje, ako úzko sú emócie spojené s vysokou hladinou histamínu.

V centrálnom nervovom systéme (CNS) pôsobí histamín ako neurotransmiter a tiež ovplyvňuje uvoľňovanie iných neurotransmiterov prostredníctvom presynaptických H3 receptorov. Histamín má regulačný vplyv na noradrenergné, serotonínergné, cholinergné, dopamínergné a glutamínergné neuróny.

Ako už vieme, HIT je metabolická porucha. Podľa Dr. Carla Pfeiffera z Princeton Brain Bio Center, príčinou niektorých duševných porúch môže mať na svedomí práve metabolická porucha. Dr.Carl Pfeiffer nazval toxicitu histamínu histadeliou a znamená to, že vysoká hladina histamínu ovplyvňuje centrálny nervový systém. Ak teda pociťujeme úzkosť, depresiu, prepadá nás panika, zabúdame, nevieme sa sústrediť, sme nadmieru emotívny, dôvodom môže byť vplyv histamínu na centrálny nervový systém. Teda, v mozgu pôsobí histamín ako neurotransmiter, ktorý môže vyvolať zmeny nálad, úzkosť a depresívne pocity.Žiaľ, lekári stále liečia takýchto pacientov nesprávne a namiesto skúmania hlbších biologických príčin podávajú psychofarmaká.

Ako teda histamín ovplyvňuje mozog?

Mozog neustále prijíma signály zo svojho okolia prostredníctvom zmyslov. Mozog však tieto signály nielen prijíma a spracováva, ale potrebuje komplexné systémy, aby informácie mohli byť spracované. Jeden z týchto systémov sa nazýva „ histaminergný systém“ a je súčasťou autonómneho nervového systému a zodpovedá za homeostázu (samoreguláciu), teda reguluje podnety, ktoré náš mozog dostáva. Histamín sa preto podieľa na mnohých regulačných procesoch.

Ako sa histamín dostane do mozgu?

Odpoveď je celkom jednoduchá, mozog si vytvára histamín pre vlastnú potrebu. Výskumy ukázali, že mozog produkuje histamín v žírnych bunkách, ale hlavne v hypotalame – v takzvaných histaminergných neurónoch. Hneď ako sú tieto neuróny stimulované, histamín sa uvoľňuje. Z hypotalamu sa histamín šíri do iných oblastí mozgu. Mozog má 3 histamínové receptory (H1, H2 a H3), ktoré pri nerovnováhe môžu viesť k duševným chorobám a kognitívnym poruchám. Degradáciu histamínu zabezpečuje enzým DAO, ktorý pôsobí v čreve. Za degradáciu histamínu v mozgu je zodpovedný enzým HNMT(histamín N-methyltransferáza), o ktorom neexistuje veľa informácií a stále zostáva záhadou.

Histamín môže náš mozog a naše emócie ovplyvňovať prostredníctvom črevnej flóry. Enzým DAO odbúravajúci histamín sa tvorí v črevnej sliznici. Ak tento enzým nefunguje správne, histamín zostáva neodbúraný a hromadí sa  v organizme. V dôsledku toho môže byť narušená črevná flóra a  črevné baktérie produkujúce histamín sa množia. Môže sa vyvinúť hnilobná črevná flóra. Avšak baktérie nachádzajúce sa v čreve sú v tesnom kontakte s naším mozgom. Tvoria rôzne látky, ktoré posielajú informácie do mozgu. 90% informácií sa posiela z čreva do mozgu, ale len 10% z mozgu do čreva. 

Zjednodušene povedané:

Ak sa črevným baktériám darí dobre, črevná flóra je neporušená. Vysielajú sa pozitívne signály (napr. radosť, šťastie, pohoda)

Ak sa črevným baktériám darí zle, črevná flóra nie je v dobrom stave. Výsledkom sú negatívne signály (napríklad depresia, náladovosť, zlá nálada) 

Príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť pri nadbytku histamínu v centrálnom nervovom systéme:

strach, často neopodstatnený

záchvaty paniky

neurózy a depresia, vnútorný nepokoj a napätie

problém sústrediť sa a narušenie pozornosti

poruchy spánku a apatia

zvýšená citlivosť na bolesť

kompulzie, obsedantno-kompulzívne neurózy  

 

zdroj:

https://www.whatsinmymeds.de/allgemein/wie-histamin-unser-gehirn-und-emotionen-beeinflusst/767/ 

https://histaminikus.de/pages/wissenwelt 

www.wikipedia.de