Cukor ovplyvňuje kvalitu spánku

Cukor ovplyvňuje kvalitu spánku

Dôvodov, ktoré môžu byť príčinou nespavosti je veľa, napr. obavy, strach , choroby, smútok, lieky, hormonálna nerovnováha, nedostatočná tvorba serotonínu, pozeranie nevhodných televíznych programov, priveľa elektrosmogu, trápenia z minulosti, vzťahové nezhody a toxické vzťahy, ale aj nedostatok výživných látok a aj jedlá, ktoré sme zjedli počas dňa, napr. priveľa cukru, sacharidov, večerné maškrtenie, čokoláda, štipľavé jedlá, kofein, alkohol....

Zvlášť jedinci, ktorí trpia na citlivosť na histamín by sa mali večer vyvarovať konzumácii sladkých jedál, čokoláde, bezhistamínovému vínu (konzumácia je individuálna). Obsah tyramínu v bezhistamínovom víne, čokoláde narúša spánok, mozog zostáva v stave bdenia, môže mať vplyv aj na krvný tlak a tep srdca.

Vyššia konzumácia cukru a to nielen cukru ako takého, ale aj sacharidov, ktoré sa metabolizujú na cukor, škodí zdraviu a zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, obezity a celého radu ďalších ochorení. Okrem toho vedci zistili, že konzumácia sladkých potravín má tiež škodlivý vplyv na kvalitu spánku .

Výskumníci z University of Leeds zistili, že sacharidy a potraviny s obsahom cukru výrazne ovplyvňujú zaspávanie, dĺžku a kvalitu spánku . Ako pôsobí cukor na kvalitu spánku? Cukor spôsobuje zvýšenie hladiny cukru v krvi a aktivuje uvoľňovanie inzulínu. Hladina cukru je rozkolísaná, stúpa, čo nám dodáva energiu a následok je, že nemôžeme zaspať. O 1 až 2 hodiny neskôr hladina cukru v krvi klesá, čo spôsobí, že sa zobudíme a opäť často ťažko zaspávame.

Negatívny vplyv cukru na kvalitu spánku potvrdila aj menšia randomizovaná kontrolovaná štúdia z Columbia University , ktorej sa zúčastnilo 26 účastníkov a ktorá preukázala, že cukor ovplyvňuje kvalitu spánku a dĺžku fáz hlbokého spánku. Účastníci, ktorí konzumovali viac cukru počas dňa mali spánok výrazne nepokojnejší. To sa prejavilo aj v skrátených fázach hlbokého spánku. Podobné výsledky ukázali aj tie testované osoby, ktoré konzumovali veľa sacharidov ako biely chlieb a cestoviny a iné sacharidy.

Rovnako aj štúdia zverejnená v Journal of Clinical Sleep Medicine , zväzok 12, číslo 01 Zverejnená online: 15. januára 2016 https://doi.org/10.5664/jcsm.5384 , potvrdila prepojenie medzi tým čo jeme počas dňa a nekvalitným spánkom.

Ak sa chceme dobre vyspať, mať kvalitný spánok, niekoľko hodín pred uložením sa na lôžko by sme nemali jesť nič sladké ani jedlá, ktoré ovplyvňujú hladinu cukru v krvi. Patria sem všetky potraviny s vysokým glykemickým zaťažením, ako napríklad jedlá z obilnín , med , javorový sirup , konzervované ovocie, sušienky, sladkosti, koláče, zákusky, kukuričné lupienky, džem, kávu, alkohol, kakaové nápoje, kolové nápoje, sladké vody, pufovaná ryža, pukance a pod.

 

zdroj:

https://www.med-specialists.com/medizin-news/artikel/schlaflos-durch-zucker/

https://www.zentrum-der-gesundheit.de/krankheiten/weitere-erkrankungen/schlaflosigkeit-uebersicht/schlafstoerungen-durch-falsche-ernaehrung

Journal of Clinical Sleep Medicine , zväzok 12, číslo 01 Zverejnené online: 15. januára 2016 https://doi.org/10.5664/jcsm.5384