Histamín ako súvisí s močovým mechúrom

Histamín ako súvisí s močovým mechúrom

Histamínová intolerancia a močový mechúr, ako spolu súvisia?

Močový mechúr nie je len úložným priestorom, ale aj celkom šikovným orgánom. Komunikuje s naším mozgom prostredníctvom nervových vlákien a vysiela do mozgu signál, keď sa naplní.

Ak funguje správne, sotva si všimneme, akú zložitú úlohu močový mechúr každý deň vykonáva. Pomáha odstraňovať toxíny z tela a tým zabezpečuje vnútornú rovnováhu oganizmu. Je jedným z detoxikačných orgánov nášho tela. Močový mechúr dokáže citlivo reagovať aj na rôzne vplyvy , ktoré môžu viesť k problémom ako časté močenie alebo dráždivý močový mechúr .

Močový mechúr je sesterským orgánom obličiek . Je obzvlášť aktívny v neskorých popoludňajších hodinách , čo znamená, že naše telo dokáže počas tejto fázy efektívne odstraňovať prebytočné tekutiny a metabolity/odpadové látky . Aby sa náš oranizmus mohol detoxikovať, je potrebné, aby sme počas dňa prijímali dostatok tekutín. Ak poobede máme potrebu chodiť častejšie na toaletu, môže to byť spôsobené zvýšenou aktivitou močového mechúra. Ak sa v tomto čase cítime slabý alebo máme iné nepohodlie , môže to znamenať, že meridián močového mechúra nie je v rovnováhe . Najvyššia aktivita močového mechúra je v čase medzi 15:00 až 17:00 hod. Čas odpočinku je medzi 3:00 až 5:00 hod.

Močový mechúr je tiež úzko spojený s našou emocionálnou stránkou, teda ako sa cítime či prežívame stres, úzkosť, napätie, silné emocionálne vypätie, chronický stres, obavy a pod. Každý z nás asi zažil situácie, ktoré spôsobili nervové vypätie, pri ktorých močový mechúr reagoval na emocionálnu nepohodu a mali sme potrebu častejšie odbiehať na toaletu. Je to znak toho, ako silno močový mechúr reaguje na emočné vypätie.

Zvýšená hladina histamínu v orgnizme môže ovplyvňovať nielen tráviaci trakt, pokožku či nervový systém, ale aj zdravie močového mechúra. Nadbytok histamínu v tele môže viesť k zápalovým reakciám a precitlivenosti v oblasti močových ciest. Niektorí ľudia s HIT pociťujú pálenie pri močení, časté nutkanie na močenie, tlak v podbrušku alebo dokonca symptómy podobné infekcii močových ciest, no bez prítomnosti baktérií.

Tieto ťažkosti môžu súvisieť s tzv. intersticiálnou cystitídou (chronický zápal močového mechúra), kde hrá histamín významnú úlohu. Na súvislosť histamín - močový mechúr sa často zabúda, ba dokonca sa nepripúšťa ich vzájomná súvislosť.

Existujú dôkazy, že histamín a žírne bunky môžu hrať úlohu pri prejavoch. Močový mechúr je hladkým svalstvom a už vieme, že histamín na hladké svalstvo pôsobí prostredníctvom H1 receptorov s následnou reakciou/prejavmi. Na zmiernenie prejavov sa u pacientov s intersticiálnou cystitídou často používajú antihistaminiká . To je dôkaz, ako môže močový mechúr reagovať na zvýšenú hladinu histamínu.

Pre ľudí, ktorí sú citliví na histamín je preto dôležité vyhýbať sa potravinám bohatým na histamín a podporovať zdravie črevnej sliznice, kde sa pomocu enzýmu DAO odbúrava väčšina histamínu z potravy. Vyhýbať sa účinným látkam v liekoch, ktoré blokujú DAO alebo uvoľnujú histamín. Pomôcť môže eliminačná diéta (3-4 týždne), protizápalové potraviny, low FODMAP stravovanie, dbať na zdravú mikroflóru a opatrne postupne zaraďovať vylúčené potraviny späť do jedálnička.

 

zdroj: www.histaminikus.de