Intolerancia na salicyláty

Intolerancia na salicyláty

Salicyláty patria do skupiny látok, ktoré sa vyskytujú v mnohých potravinách rastlinného pôvodu a tiež v liekoch. Salicyláty sú prírodné látky, ktoré sa nachádzajú v mnohých rastlinách, najmä v ovocí, zelenine, korení a iných rastlinných produktoch. Salicyláty majú rôzny účinok na zdravie. Najznámejšia látka je kyselina acetylsalicylová, ktorá sa vyskytuje ako účinná látka v aspiríne, acylpiríne, anopyrine a i. , liekoch proti bolesti, proti horúčke, aj ako účinná látka na znižovanie zrážanlivosti krvi a podľa najnovších tvrdení znižuje riziko vzniku onkologického ochorenia hrubého čreva. Na salicyláty v potravinách, kyselinu salicylovú, kyselinu acetylsalicylovú v liekoch je mnoho ľudí citlivých, hovoríme o intolerancií na salicyláty. Kyselina acetylsalicylová sa vyrába synteticky reakciou fenolu a oxidu uhličitého za vysokého tlaku a prítomnosti hydroxidu sodného pripraví dvojsodná soľ kyseliny salicylovej, z ktorej sa voľná kyselina uvoľní pôsobením kyseliny sírovej. Zahrievaním kyseliny salicylovej s acetanhydridom za prítomnosti kyseliny fosforečnej dochádza k reakcii hydroxylovej skupiny s acetanhydridom (esterifikácii), čím vzniká kyselina acetylsalicylová.

Koľko ľudí trpí na intoleranciu na salicyláty je ťažké určiť, pretože zostáva nediagnostikovaná a teda neliečená. Odhaduje sa, že môže ísť približne o 0,5% až 7% populácie. Intoleranciu na salicyláty môžu sprevádzať aj iné potravinové intolerancie.

Príznaky intolerancie na salicyláty

Prejavy sa vyskytujú ak prichádzame do styku alebo konzumujeme potraviny s obsahom salicylátov a liekov s obsahom účinnej látky kyseliny acetylsalicylovej. Rovnako ako pri histamínovej intolerancii sa prejavy líšia od človeka k človeku a môžu zahŕňať fyzické aj neurologické príznaky. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce prejavy patria:

1. Bolesti hlavy a migrény - bolesti hlavy v rôznej intenzite s prechodom do migrén.

2. Gastrointestinálne ťažkosti - bolesti brucha, plynatosť, hnačka, nevoľnosť, hnačky, kŕče, zvracanie, polypy.

3. Kožné reakcie - vyrážky, svrbenie, žihľavka (urtikária) alebo ekzém.

4. Respiračné ťažkosti - sťažené dýchanie, astma, nádcha, bronchiálna astma, polypy.

5. Únava a celková nevoľnosť - môže sa objaviť pocit únavy, slabosti a celkovej nevoľnosti.

6. Závrat alebo točenie hlavy - niektorí ľudia pociťujú závraty alebo pocit točenia hlavy v reakcii na salicyláty.

7. Zhoršenie existujúcich stavov - ľudia s určitými chorobami, ako je astma, chronická žihľavka alebo syndróm dráždivého čreva, môžu zaznamenať zhoršenie prejavov.

Ako vidieť, príznaky sú veľmi podobné príznakom histamínovej intolerancii. Preto sa tieto dve intolerancie často navzájom zamieňajú a aj ovplyvňujú.

Diagnostika

Diagnostika intolerancie na salicyláty sa často robí vylúčením iných príčin s podobnými alebo totožnými prejavmi a starostlivým sledovaním reakcií na určité potraviny a lieky. Má zmysel viesť si potravinový denník a dôsledne zazanamenávať, ktoré potraviny spôsobujú príznaky. S vyškoleným terapeutom, dietológom, kvalifikovaným výživovým poradcom je možné určiť prítomnosť intolerancie na salicyláty.

Štandardom diagnostiky je aj provokačný test, ktorý je možné vykonať len pod lekárskym dohľadom. Užitočné je aj CT vyšetrenie na detekciu polypov a test funkcie pľúc. V individuálnych prípadoch môže byť potrebná aj endoskopia.

Terapia

Tu je niekoľko odporúčaní na terapiu intolerancie na salicyláty:

1. Zmeny v stravovaní: Zmeny v stravovaní sú hlavnou formou terapie na eliminovanie prejavov. Podľa súčasných vedeckých poznatkov sem patrí protizápalový stravovací režim s dostatkom ovocia, zeleniny a omega-3 mastných kyselín. Do úvahy prichádza aj konzumácia potravín s nízkym obsahom salicylátov a vyhýbanie sa potravinám s vysokým obsahom salicylátov (najmä pri astme, urtikárii, rinosinusitíde). Nízkosalicylátový stravovací režim však treba konzultovať s nutričným terapeutom, diétologom, kvalifikovaným výživovým poradcom a zostaviť ju individuálne, keďže dlhodobá, prísny nízkosalicylový stravovací režim znamená vyhýbať sa príliš veľkému množstvu ovocia a zeleniny, čo nie je dobré pre zdravie. Na začiatku terapie potraviny s obsahom salicylátov znížime na minimum. Následne zaradíme potraviny s vyšším obsahom salaicylátov a postupne prechádzame na protizápalový stravovací režim. Odporúča sa vyhnúť aj vysoko spracovaným potravinám, pretože často obsahujú prísady s vysokým obsahom salicylátov.

2. Kontrola liekov a kozmetiky: Ľudia s intoleranciou na salicyláty by sa v starostlivosti o pleť mali vyhýbať kozmetickým prípravkom s obsahom salicylátov a aj liekom, ako je aspirín, liekom od bolesti, niektorým liekom proti akné, najmä inhibítorom COX-1 a výrobkom s obsahom kyseliny salicylovej. Preto je dôkladne kontrolovať si lieky, ktoré pravidelne užívate a kozmetické prípravky, ktoré používate.

3. Medikamentózna liečba: Na zmiernenie akútnych prejavov možno použiť vhodné lieky. Kortikosteroidy (terapia kortizónom) sú bežnou terapiou intolerancie na salicyláty. Zároveň sú však sprevádzané mnohými vedľajšími účinkami. Pomôcť však môžu aj antihistaminiká na kožné vyrážky alebo problémy s dýchaním, lieky proti bolesti bez salicylátov na bolesti hlavy a lieky na gastrointestinálne ťažkosti. Najlepšie je požiadať o radu svojho terapeuta.

4. Desenzibilizácia/deaktivácia: Táto forma terapie je primárne známa z alergológie. Je založená na podávaní kyseliny acetylsalicylovej vo zvýšenom množstve. Zvyčajne sa začína dávkou 5 mg a v priebehu 2 týždňov sa jednorazová dávka zvýši na 100 – 300 mg. Táto dávka sa potom musí užívať nepretržite raz denne.

5. Diferenciálna diagnostika: Keďže mnohé netolerovateľné potraviny sa prekrývajú s nasledujúcimi alergiami, mali by sa objasniť aj tieto, aby sa vylúčila falošná diagnóza: alergia na nikel v ústach, alergia na benzoát a alergia na peruánsky balzam.

6. Vzdelávanie a sebariadenie: Rovnako ako pri histamínovej intolerancii by ste sa mali dôkladne vzdelávať o intolerancii na salicyláty a hľadať možnosti, ako upraviť svoj životný štýl a stravovanie, aby ste minimalizovali prejavy.

Nasledujúce potraviny majú vysoký obsah salicylátov

Obsah salicylátov v rôznych potravinách nie je konštantný, ich množstvo závisí od viacerých faktorov, ako napr. pestovanie, skladovanie, príprava...

1. Ovocie: bobuľové ovocie (jahody, maliny, čučoriedky, černice atď.), jablká, pomaranče, ananás, biele hrozno, čerešne, slivky, broskyne, hrušky, kivi, banány, melóny, figy, avokádo.

2. Zelenina: paradajky, paprika, uhorky, cuketa, baklažán, špenát, brokolica, karfiol, reďkovky, šampiňóny, sladké zemiaky, paštrnák, čakanka, feferónky.

3. Korenie a bylinky: korenie, kari, škorica, oregano, tymian, bobkový list, mäta, rozmarín, bazalka, petržlen, koriander, klinčeky.

4. Orechy a semená: mandle, arašidy, kešu, pistácie, vlašské orechy, kokos, sezam, tekvicové semienka, slnečnicové semienka.

5. Nápoje: čaj (najmä zelený čaj), káva, alkoholické nápoje, ako víno a pivo, likéry, mätový čaj, rum, koncentráty ovocných štiav, ochutené nápoje, ovocné a zeleninové šťavy, harmančekový čaj.

6. Sladkosti:  med, džem, želé, ovocné šťavy, sorbet, mnoho druhov sladkostí a zákuskov s obsahom ovocia alebo ovocných extraktov.

Ak máte intoleranciu na salicyláty, mali by ste sa vyhnúť nasledujúcim liekom

Salicyláty sa nachádzajú v rôznych liekoch, najmä v liekoch proti bolesti, protizápalových liekoch a určitých kozmetických prípravkoch v starostlivosti o pleť. Tu je niekoľko príkladov liekov, ktoré môžu obsahovať salicyláty:

1. Aspirín (kyselina acetylsalicylová): aspirín je dobre známy liek proti bolesti a protizápalový liek, ktorý obsahuje salicyláty.

2. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID): niektoré NSAID, ako je ibuprofén a naproxén, obsahujú aj salicyláty.

3. Lieky na akné: produkty na liečbu akné často obsahujú kyselinu salicylovú ako aktívnu zložku, pretože môže pomôcť vyčistiť pleť a znížiť upchávanie pórov.

4. Výrobky ústnej starostlivosti: niektoré ústne vody a zubné pasty obsahujú salicyláty na boj proti zápalu ďasien a na čistenie zubov.

5. Produkty starostlivosti o pleť: kyselina salicylová sa bežne používa v kozmetických prípravkoch určených na starostlivosť o pleť, ako sú prípravky na čistenie tváre, peelingy a prípravky na ošetrenie akné na odstránenie odumretých kožných buniek a uvoľnenie pórov. „Nesprávne“ produkty osobnej starostlivosti môžu byť hlavnou príčinou prejavov.

Je dôležité pozorne čítať etikety liekov a kozmetických prípravkov v starostlivosti o pleť, aby ste sa uistili, že neobsahujú salicyláty.

Intolerancia na salicyláty a žírne bunky

Zistilo sa, že intolerancia na salicyláty môže vyvolať zvýšenú aktivitu žírnych buniek. Po aktivácii žírnej bunky sa veľmi rýchlo uvoľňujú mediátorové látky vrátane histamínu. Zvýšené uvoľňovanie histamínu môže viesť k reakciám v priebehu niekoľkých minút. Ľudia, ktorí pociťujú príznaky krátko po konzumácii potravín s obsahom salicylátov a zároveň majú problémy so zvýšenou hladinou histamínu, môžu mať zvýšenú aktivitu žírnych buniek. V takomto prípade sa odporúčajú antihistaminiká H1 a H2 a vitamín C na stabilizovanie žírnych buniek.

 

zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8063291/

https://bezpecnostpotravin.cz/zajimavosti-o-salicylatech/

https://is.muni.cz/th/j9t2e/Bc._prace_salicylaty_v_potr.pdf

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16247191/

https://histaminikus.de/blogs/blog/salicylatintoleranz