Migréna, jeden z príznakov histamínovej intolerancie

Migréna, jeden z príznakov histamínovej intolerancie

Migrénu zažila asi väčšina z nás. Ide o záchvatovité bolesti hlavy, ktoré sú lokalizované jednostranne, pulzujúce, silnej intenzity, trvajúce aj niekoľko hodín, ba aj dní. Môžu byť sprevádzané nevoľnosťou, zvracaním, nechutenstvom, tráviacimi ťažkosťami, neuro-vegetatívnymi príznakmi, slzením očí, citlivosťou na svetlo a hluk, opuchom očných viečok, únavou, slabosťou. Migréna postihuje viac ženskú populáciu ako mužskú a je silne viazaná na genetiku. Až 70% ľudí postihnutých migrénou majú vyskytujúcu sa migrénu v anamnéze príbuzenstva prvého stupňa. Výnimkou nie sú ani deti, čoraz častejšie trpia na bolesti hlavy.

Medzi hlavné spúšťače patria:

Hormonálna nerovnováha− často sa vyskytuje u žien v období menštruačného cyklu, kedy dochádza k veľkému výkyvu hladiny estrogénov, podobne je to v období tehotenstva a v menopauze. Nedostatok serotonínu, naopak nadbytok norepinefrínu (stresový hormón produkujú ho nadobličky).

Nevhodné jedlo – kakao, čokoláda, alkohol, aditíva v potravinách, glutamát – nachádza sa v mnohých potravinách a v azijských jedlách, vysokohistamínové potraviny a ich kombinácia, potraviny s vysokým obsahom biogénnych amínov, nadmerná konzumácia kofeínu, alkoholu, naopak nedostatok tekutín a pod.

Stres a nedostatok spánku – silná stresová záťaž (fyzická, psychická, pracovná), vyčerpanie, prepracovanosť, nedostatok alebo nadbytok spánku .

Úzkosti a depresie, striedanie nálad

Vonkajšie vplyvy – obzvlášť náhle zmeny tlaku, zmena počasia , nadmerný hluk, ostré svetlo, silné pachy, elektromagnetický smog.

Zápaly v oblasti hlavy a tváre najmä tie skryté.

Alergie a potravinové intolerancie

Oslabená pečeň a žlčník

Nedostatok vitamínov a minerálnych látok, najmä horčíka, Q10.

Nerovnováha črevnej mikroflóry – narušený mikrobiom v dôsledku potravinových intolerancií, SIBO, IBS, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída a pod.

Lieky – medzi lieky zhoršujúce migrény patrí napr. orálna antikoncepcia. Lieky s účinnou látkou indometacín, rezerpín, nifedipín.

Silné kolísanie hladiny cukru v krvi - obzvlášť silné kolísanie hladiny cukru v krvi po jedle môže vyvolať záchvaty migrény . Pri terapii je preto potrebné brať do úvahy všetky opatrenia, ktoré stabilizujú hladinu cukru v krvi.

U ľudí, ktorí trpia citlivosťou na histamín bolesti hlavy s prechodom do záchvatových migrén môže spôsobiť jedlo a potraviny bohaté na histamín a biogénne amíny, najmä tyramín, putrescín, kadaverín, spermidín a iné, potraviny, ktoré blokujú enzým DAO, potraviny, ktoré uvoľňujú histamín. Medzi ďalšie príčiny patrí akútny a dlhodobý stres, vonkajšie vplyvy, chemické látky v domácnosti, kozmetika, syntetické osviežovače vzduchu, voňavky, parfumy, vonné sviečky...., ktoré pôsobia ako uvoľňovače histamínu. Podľa štúdií je histamín jasným špúšťačom bolestí hlavy a migrén pôsobením na histamínový receptor H1, ktorý pravdepodobne pôsobí mimo mozgu – extracerebrálne. Podľa španielskej štúdie prísne nízkohistamínové stravovanie v kombinácii s užívaním enzýmu DAO vo forme doplnku stravy znížilo bolesti hlavy a migrény až u 80% respondentov štúdie. Podľa tejto štúdie tiež nedostatok enzýmu DAO môže viesť k prejavom ako bolesti hlavy s prechodom do migrén.

Histamínová intolerancia je najčastejšie dôsledkom iných zdravotných ťažkostí, zápalov čriev, potravinových intolerancií, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, SIBO, IBS, candida a pod. Histamínová intolerancia môže byť aj geneticky podmienená . Žiaľ, v praxi sa stalo pravidlom, že pacient odchádza od lekára s verdiktom „máte HIT, dodržiavajte nízkohistamínovú diétu“, nikto ďalej neskúma príčinu a pacient sa sústredí na histamín, pričom problémom môže byť iná intolerancia, celiakia, iné ochorenie tráviaceho traktu. Preto podstatou terapie je zistiť príčinu toxicity histamínom, vylúčiť genetickú predispozíciu a vtedy sa oveľa ľahšie nastaví terapia a zvládanie príznakov ako je už popísaná migréna, i keď migréna môže mať viacero príčin a preto aj pri migréne by lekári mali skúmať príčinu jej vzniku.