Syndróm dráždivého čreva (IBS)

Syndróm dráždivého čreva (IBS)

Syndróm dráždivého čreva v skratke IBS (irritable bowel syndrome). S týmto pojmom sú spojené určité zdravotné ťažkosti, prejavy či ochorenia a intolerancie. Ako môžeme definovať syndróm dráždivého čreva? Môžeme sa tiež stretnúť s pojmom syndróm dráždivého žalúdka.

Syndróm dráždivého čreva (IBS) je funkčné ochorenie, pre ktoré je charakteristická epizodická alebo dlhodobá porucha vyprázdňovania čreva a s ďalšími typickými prejavmi. Syndróm dráždivého čreva je teda termín pre širšiu skupinu ochorení tráviaceho traktu pod názvom Funkčné gastrointestinálne poruchy. Postihuje všetky vekové kategórie, najbežnejšie sa vyskytuje u žien. O príčinách sa vie toho veľmi málo. Podľa výskumu Národnej zdravotnej služby Spojeného kráľovstva (NHS) je syndróm dráždivého čreva celoživotný problém. Postihnutí jedinci sú často frustrovaní a majú zhoršenú kvalitu života.

Aké sú prejavy tohto ochorenia?

Ide o rôzne prejavy a príznaky a u každého postihnutého sa môžu líšiť nielen typom ochorenia, ale aj závažnosťou. Hoci je ochorenie vo svojej podstate neškodné, často bez prítomnosti špecifického chorobného nálezu, neohrozuje na živote, ale negatívne ovplyvňuje kvalitu života. Typickými príznakmi sú:

● bolesť brucha, nafukovanie, plynatosť

● hnačky, zápchy alebo ich striedanie

● nepravidelná činnosť tráviaceho traktu

● kŕče, prelievanie črevného obsahu, hlieny v stolici

● pocit plnosti v žalúdku, ťažoba, pomalé vyprázdňovanie žalúdočného obsahu

● vyprázdňovanie je často sprevádzané bolesťou a pocitom nedostatočného

vyprázdnenia črevného obsahu

● objaviť sa môže aj pálenie záhy, nevoľnosť a zvracanie

● pridružené prejavy – migréna, bolesti v chrbte, v stehnách

Prejavy môžu byť výraznejšie pri stresových situáciách, ťažkých životných situáciách, pri menštruácii, pri psychických poruchách, náladovosti, depresiách, úzkostiach.

Ako už bolo spomenuté, príčiny nie sú celkom známe, existuje však veľa teórií. Medzi odborníkmi panuje presvedčenie, že príčiny môžu byť fyzického, ale aj psychického rázu. Existuje podozrenie, že úlohu by mohol zohrávať črevný nervový systém, poruchy črevného svalstva, zmeny mikrobiomu, zápaly čriev. Zistilo sa, že syndróm dráždivého čreva sa častejšie vyskytuje u ľudí, ktorí prekonali črevné infekcie sprevádzané horúčkou, napr. pri salmonelóze, silných hnačkách, pri častom užívaní antibiotík. Vplyv môže mať aj dedičná predispozícia.

Medzi spúšťače môžeme teda zaradiť:

● akútny a dlhodobý chronický stres

● nezdravé stravovacie návyky, potravinové intolerancie, celiakia a pod.

● zlá komunikácia na osi medzi črevom a mozgom (črevný nervový systém)

● poruchy črevného svalstva

● narušený mikrobiom, tzv. dysbióza

● zvýšená citlivosť čriev

● psychické ťažkosti- úzkosť, depresia, stresujúce udalosti v rannom detstve

● zápalové ochorenie tráviaceho traktu, SIBO

● genetická predispozícia

● neznášanlivosť potravín

Podľa Rímskych kritérii IV je syndróm dráždivého čreva rozdelený do 4 podtypov, a to:

1.    IBS typ s prevládajúcimi hnačkami (IBS-D)

2.    IBS typ s prevládajúcimi zápchami (IBS-C)

3.    IBS zmiešaný typ so striedaním hnačka-zápcha (IBS-M)

4.    IBS nešpecifikovaný typ, nepodtypový (IBS-U)

Syndróm dráždivého čreva súvisí tiež s problémami pri trávení cukrov, tzv. FODMAP (Fermentované Oligosacharidy Disacharidy Monosacharidy a Polyoly). Ide o ťažko stráviteľné (vstrebateľné) sacharidy, napr. laktóza, fruktóza, furktany, alkoholové cukry, polysacharidy. Môže ísť o laktózovú a fruktózovú intoleranciu, intoleranciu na lepok, celiakiu, celkove neznášanlivosťou sacharidov.

Niektorí postihnutí pociťujú zlepšenie prejavov po vylúčení lepku, pšenice, žita, jačmeňa, špaldy zo stravy a tiež pri dodržiavaní stredomorského stravovacieho režimu, ktorý je typický konzumáciou zeleniny, ovocia, rýb, chudého mäsa, zdravých tukov ako je olivový olej a umiernenej konzumácii sacharidov.

Diagnostikovať syndróm dráždivého čreva je často zložité, medzi vyšetrenia patrí endoskopické vyšetrenie, podrobná anamnéza osobná aj rodinná, rádiologické vyšetrenie, laboratórne vyšetrenie a aj psychologické vyšetrenie.

Aká je terapia?

Spočíva:

1.   v úprave stravovacích návykov a jedálnička s obmedzením sacharidov, tukov, mliečnych výrobkov v malých porciách a úprave celkového životného štýlu,

2.  odporúča sa diétny systém FODMAP – nízkosacharidový stravovací režim s obmedzením jednoduchých, zložených a alkoholových cukrov aspoň po dobu 6-8 týždňov

3.  v úprave pitného režimu – tolerované bylinkové čaje, čistá vlažná filtrovaná voda, bezbublinkové minerálne vody

4.    v obmedzení kávy, kofein môže pôsobiť ako stimulant na tráviaci trakt

5.    vo vylúčenie alkoholu a fajčenia

6.    dlhodobý stravovací režim má byť vyvážený s dostatkom makro a mikroživín, vlákniny, tekutín

7.    v pravidelnom primeranom pohybe – bicyklovanie, plávanie, rýchla chôdza, ľahká turistika

8.  v eliminácii chemických liekov, napr. antacidá, antidepresíva, anticholinergiká, doplnkoch stravy s obsahom anorganického železa – zápcha

9.    v znížení stresovej záťaže na najnižšiu možnú úroveň

10.    v dodržiavaní správneho spánkového režimu a psychohygieny

11.     opodstatnenie majú aj doplnky stravy, napr. tráviace enzýmy, ktoré pomáhajú s rozkladom sacharidov, tukov a bielkovín, vitamíny sk. B, vitamín D

 

 

zdroj: 

https://www.gesundheitsinformation.de/reizdarmsyndrom.html

www.genlabs.cz

https://www.nhs.uk/conditions/irritable-bowel-syndrome-ibs/

https://www.webmd.com/ibs/guide/digestive-diseases-irritable-bowel-syndrome