Cukor verzus umelé sladidlá

Cukor verzus umelé sladidlá

Cukor, keď vyslovíme toto slovo, okamžite sa nám vybaví príjemná sladká chuť, chuť čokolády, pokušenie na sladkosť, koláčik, zákusok, bonbón...., niekomu biely jed či droga.

Kedysi bol cukor luxusným tovarom pre bohatých. Pospolitý ľud sladil medom, varenou hroznovou šťavou alebo nesladil vôbec. Aj po zavedení priemyselnej veľkovýroby od polovice 19. storočia zostal cukor pre široké vrstvy obyvateľstva často nedostupný. Postupom času jeho spotreba narastala do enormných výšok

Len pre zaujímavosť ako rástla časom spotreba cukru:

V 18. st. človek skonzumoval približne 1,8 kg cukru ročne

V 19. st. to už bolo 7 až 8 kg cukru na obyvateľa ročne

V 20. st. spotreba na obyvateľa vzrástla neúmerne vysoko až takmer na 40 kg ročne

V r. 2013 Slovensko zaujalo prvú priečku z krajín OECD v spotrebe cukru na obyvateľa až 49,7 kg.

Z tohto prehľadu vidieť, že cukor sa dostal do popredia v stravovaní v tom negatívnom zmysle a dostal nálepku „biely jed“ či „droga“.

Dnes je situácia celkom iná. Cukor je všadeprítomný, nachádza sa v mnohých vysokospracovaných potravinách a navyše aj vo forme pridaného cukru. Je takmer nemožné nájsť potravinu v ktorej sa nenachádza nejaká forma cukru či prírodná alebo syntetická. Konzumácia cukru v takom množstve ako je dnes bežné sa stala veľkým zdravotným problémom. Podľa odborníkov je cukor a umelé sladidlá a hlavne v kombinácii s tukom príčinou vzniku mnohých ochorení, ako cukrovky, nadváhy a obezity, je rizikovým faktorom pre vznik kardiovaskulárnych ochorení, infarktu, mozgovej príhody, črevných ochorení, potravinových intolerancií, zápalových ochorení, autoimunitných ochorení a i. Len málo ľudí si uvedomuje tento problém.

Na Slovensku sa odhaduje, že obezita stojí naše zdravotníctvo ročne 90-245 mil. eur a liečba pridružených ochorení až 700 mil. eur, čo predstavuje 20% celkových nákladov na zdravotnú starostlivosť.(mfsr.sk)

Okrem bežného repného rafinovaného kryštálového cukru trh ponúka veľa druhov sladidiel v podobe bieleho, hnedého, kryštálového, práškového a kockového cukru, sirupov z rôznych rastlín, obilnín, napr. trstinový cukor biely, trstinový cukor s melasou, melasu, surový trstinový cukor, sirup z čakanky, agávový, javorový, datľový sirup, kukuričný, ryžový sirup, sirup zo špaldy, kokosový cukor, zemiakový cukor, fruktózový a hroznový cukor a pod.

Negatívne pôsobenie cukru naše zdravie

Nadmerná spotreba cukru, priemyselne vyrobených keksíkov, koláčov, zákuskov, dezertov, bonbónov, sladkých nápojov, cukroviniek, šišiek, džemov, ovocných nátierok, čokolád, cukroviniek, sušienok spôsobuje mnohé zdravotné problémy. Trvale zvýšená hladina cukru v krvi v dôsledku zvýšenej konzumácie potravín s obsahom cukru prispieva k poškodenie tkanív v organizme. Negatívne pôsobenie zvýšenej konzumácia cukru sa prejavuje rôznymi symptómami, napr. celkovou slabosťou, únavou, bolesťami hlavy , prekyslením žalúdka a i. Benjamin Sandler zistil, že existuje súvislosť medzi detskou obrnou a konzumáciou cukru.

Podľa odborníkov je cukor považovaný za hlavnú príčinu mnohých ochorení a môže spôsobiť tieto ochorenia:

1.aterosklerózu, infarkt myokardu, vysoký krvný tlak a cholesterol

2.znížiť obranyschopnosť organizmu, potlačiť činnosť imunitného systému

3.ochorenia tráviaceho traktu, narušenie trávenia, malabsorbciu, ochorenia črevného systému, vznik Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy, pálenie záhy a celkové narušenie acidobázickej rovnováhy

4.podporovať rast nádorových buniek

5.autoimunitné ochorenia

6. ochorenie pankreasu a pečene

7. ochorenia centrálnej nervovej sústavy- bolesti hlavy, migrény, úzkosti, depresie

8. narušiť hormonálnu rovnováhu

9. zabraňovať vstrebávaniu vitamínov a minerálnych látok

10.znižovať schopnosť tvorby a aktivity enzýmov

11. CUKOR je NÁVYKOVÁ látka

Ochorenia súvisiace s nadmernou konzumáciou cukru nepostihujú len dospelú populáciu, ale čoraz viac postihujú mládež, mladých ľudí nevynímajúc deti. Žiaľ, skutočnosť je taká, že deti sú na cukor navyknuté od malička. Vďaka vysokému príjmu cukru narastá počet detí s nadváhou , obezitou, zvýšeným krvného tlaku, kazivosťou zubov či hyperaktivitou.

Ako je to so umelými náhradami, sú vhodné za cukor?

Módnym hitom sa stali mnohé diétne programy, programy na rýchle chudnutie, ktoré pri zostavovaní jedálnička prírodný cukor nahrádzajú syntetickými sladidlami a často deklarujú rýchly úbytok na váhe.

Medzi prvé syntetické sladidlo patrí sacharín, ktorý sa začal predávať v lekárňach a bol určený diabetikom a len po predložení odporúčania lekára.

Ponuka umelých syntetických sladidiel v posledných rokoch výrazne narástla. Čoraz viac ľudí nahrádza cukor tzv. light produktami a sladidlami napr. aspartámom, stéviou, cyklamátom, maltitolom a i. vo viere, že ide o zdravšiu verziu cukru. Vyznať sa však v týchto sladidlách nie je jednoduché.

Ako charakterizujeme náhradné umelé sladidlá

Sú to umelé syntetické sladidlá prednostne určené ako náhrada za bežný cukor. V súčasnosti sa vedú diskusie o ich škodlivosti na zdravie. Využívajú sa nielen ako sladidlo, ale aj na dosiahnutie dlhšej trvanlivosti, lepšej konzistencii, vône, vzhľadu, chuti väčšiny vysokospracovaných potravín. Náhradnými sladidlami sú nazývajú sladidlá, ktoré výrobcovia ponúkajú ako náhradu za repný alebo trstinový cukor. Delia sa na chemicky vyrobené umelé sladidlá a náhradné cukry z prírodných zdrojov.

Umelé náhrady cukru vyrobené chemickou cestou nemajú s prírodným cukrom okrem sladkej chuti nič spoločné. Nie sú zdrojom energie a neovplyvňujú glykémiu. Používajú ich nie len diabetici, ale používajú sa aj pri redukčných diétach či pri výrobe nízko-energetických light potravín. Tieto sladidlá majú zväčša vysokú sladivosť, preto aj malá tableta alebo pár kvapiek tekutiny nahradí veľkú kocku repného cukru.

Aké náhrady cukru existujú?

Alternatívy cukru sa líšia nielen technológiou spracovania umelých sladidiel, ale aj obsahom kalórií. Sladidlá sú potravinárske prísady umelej sladkej chuti, ktoré obsahujú menej kalórií. Nachádzajú sa v množstve spracovaných potravín, ako :

v nápojoch, zaváraninách, omáčkach, marinádach

potravinách pre diabetikov, mliekarenských výrobkoch, pečive

sladkých nátierkach, džemoch

sladkostiach, cukrovinkách, krekroch, mrazených krémoch

raňajkových cereáliách, pudingoch

horčici, kečupoch, konzervovanej zeleniny

instantných kávach a čajoch

doplnkoch stravy, liekoch, zubných pastách, žuvačkách, pomádach na pery a i.

Ak si pozrieme etiketu na výrobku, zistíme, že sa skrývajú za aditíva s označením E (ečka) alebo ich nájdeme aj pod slovným označením. Komerčne sú tieto umelé sladidlá k dispozícii v lekárňach, supermarketoch, drogériách vo forme tabliet, tekutej a práškovej forme alebo v spreji.

Mnohé z nich sa používajú nielen za účelom sladenia, ale aj ako stabilizátor, zahusťovadlo či zvýrazňovač chuti a arómy.

Medzi najznámejšie náhrady cukru patria:

SORBITOL E 420 používa sa aj ako zahusťovadlo a stabilizátor, stupeň škodlivosti „3“ nie je vhodný pre deti, spôsobuje alergické prejavy

MALTITOL E 965 používa sa aj ako stabilizátor, emulgátor a zvlhčujúca látka, u citlivých ľudí môže spôsobovať plynatosť, nafukovanie, hnačky

ERYTRITOL E 968 používa sa aj ako zvlhčovadlo, stabilizátor, zvýrazňovač chuti, ako sekvestrant, používa sa v kombinácii s inými umelými sladidlami, bezpečný v koncentrácii do 1,6 % (?)

XYLITOL E 967 používa sa ako prísada, v súčasnosti sa vyrába z kukuričných klasov, rastlinnej hemicelulózy, môže spôsobovať nafukovanie, plynatosť, hnačky

ASPARTAM E951 používa sa aj ako zvýrazňovač chuti, stupeň škodlivosti „5“, obsahuje aminokyselinu fenylalanin, ktorý je nebezpečný pre osoby s poruchou metabolizmu tzv.fenylketonuriou, znižuje kyslosť moču a preto zvyšuje riziko vzniku infekcie, spôsobuje závrate, bolesti hlavy, kožné prejavy ako vyrážky, poruchy chovania u detí, nevhodný pre tehotné a dojčiace ženy

SACHARIN a jeho soli E 954 vyrába sa z uhlia ako vedľajší produkt a synteticky sa vyrába z toluenu, stupeň škodliosti „5“, výskyt rakoviny močového mechúra, maternice, vaječníkov, kože, krviniek a ďalších orgánov a to už pri konzumácii 8 a viac tabliet denne.

CYKLAMÁTY E 952 , ide o veľmi nebezpečnú látku, vyrába sa synteticky pridaním hydroxidu sodného alebo vápenatého do cyklohexylaminu, ktorý sa používa ako prípravok proti hmyzu, korózi a výrobe plastov , toto sladidlo si vyslsúžilo najvyšší stupeň škodlivosti „6“

STEVIOL GLYKOSIDY E 960 získava sa fyzikálno- chemických procesom z rastliny Stevia rebaudiana, ktorá je v súčasnosti považovaná za neschválenú potravinu nového typu a stéviu nie je možné na rozdiel od steviol gylkosidov používať pri výrobe potravín

ACESULFAN K E 950 používa sa aj ako zvýrazňovač chuti, písmeno K symbolizuje chemický prvok draslík, často sa zmiešava s maltodextrínmi

SUKRALÓZA E 955 syntetické sladidlo, považuje sa za bezpečnejšie sladidlo

MALTODEXTRÍN vyrába sa z GMO kukurice, ryže, zemiakového škrobu , pšenice, má vysoký glykemický index, používa sa ako plnivo, zahusťovadlo, na zväčšenie objemu, ako konzervačná látka, je lacný, používa sa v mnohých potravinách, doplnkoch stravy, liekoch, narúša zdravý mikrobiom, môže spôsobiť alergické prejavy

MANNITOL E 941 vyrába sa kvasením glukózy a maltózy za pomoci baktérií Lactobacillus intermedius

THAUMATIN E 957 je prírodné sladidlo, zvýrazňuje chuť a vôňu, vyrába sa zo šupiek západoafrického ovocia katemfe, je považované za bezpečné sladidlo. WHO prehlásila, že nemá žiadne toxické, karcinogénne, mutagénne, teratogénne, alergické a iné účinky. Tento fakt potvrdzuje, že sladidlo bolo storočia používané miestnymi obyvateľmi západnej Afriky a neboli zistené žiadne nežiaduce účinky, konzumácia vo zvýšenej miere môže pôsobiť laxatívne

Sú umelé sladidlá zdravšia verzia cukru?

V súčasnosti sa vedú mnohé diskusie o tom či sú umelé náhrady cukru vhodné alebo nevhodné pre ľudský organizmus. Podľa výsledkov najnovších štúdii sú tieto sladidlá podozrivé z narušenia a oslabenia črevnej mikroflóry, zvyšujú chuť na jedlo, pôsobia karcinogénne, mnohé majú diuretický a laxatívny účinok, podporujú vznik glukózovej intolerancie, prispievajú k vzniku obezity, zvyšujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Je potrebné spomenúť aj ten fakt, že pri konzumácii sa vylučujú z tela v nezmenenej forme, organizmus ich nedokáže rozložiť, a teda končia v čističkách odpadových vôd, nachádzajú sa v povrchových a podzemných vodách, v konečnom dôsledku znečisťujú životné prostredie.

Čo dodať záverom

Čo sa týka samotného cukru, WHO (Svetový zdravotnícka organizácia) odporúča ako dennú dávku cukru 6 ČL t.j. približne 25 g, čo zodpovedá ročnej spotrebe cez 9 kg na obyvateľa. Toto množstvo zahŕňa nielen cukor, ktorý si pridávame do jedla, čaju, kávy ale aj cukor nachádzajúci sa v komerčných potravinách alebo doma pripravených koláčov, zákuskov, sladkostí a pod.

Ak už potrebujeme sladiť, máme na výber veľa prírodných sladidiel ako napr., sušené ovocie – datle, figy, marhule, hrozienka, prírodný trstinový melasový cukor, kokosový cukor, datľový sirup, med a i.

Ak nám zdravotný stav či už z dietetického hľadiska, liečebného stravovacieho režimu nedovoľuje používať cukor, je vhodnejšie nesladiť vôbec ako používať umelé náhrady cukru.

Pri výrobkoch vždy čítame etikety, kde sa dozvieme, koľko cukru a akú formu cukru daný výrobok obsahuje. Ak na prvom mieste v zložení sa nachádza akákoľvek forma cukru, vrátime výrobok do poličky alebo regálu.

Pri mliečnych výrobkoch si vyberajme prírodné verzie bez obsahu cukru, džemov. Sladené nápoje obchádzame, pijeme pramenitú filtrovanú vodu, minerálne vody. Znižujme dávku cukru ak sladíme kávu či čaj.

Ak máme chuť na sladkosť, odmeňme sa kvalitnou čokoládou min. 70% obsah kakaa alebo doma pripravenou piškótou, koláčikom so sušeným ovocím, pohárom čerstvého ovocia so šľahačkou.

 

 

zdroj: 

https://www.sana.de/praeventivmedizin/zucker-und-suessstoffe DR Michael Bardutzky špecialista na internú medicínu | Preventívny lekár športovej medicíny v Sana Prevention Karlsruhe

https://www.gesundheitswissen.de/ernaehrung/ernaehrungstipps/ernaehrungsirrtuemer/kuenstliche-suesse-macht-sie-schneller-dick-als-zucker/

https://www.ferpotravina.cz/ecka