Glutamín a syndróm podráždeného čreva

Glutamín a syndróm podráždeného čreva

Menšia americká štúdia, ktorej sa zúčastnilo 115 pacientov ukazuje, že pri syndróme dráždivého čreva spojeného s hnačkami môže toto ochorenie pozitívne ovplyvniť L-glutamín.

L-glutamín je esenciálna aminokyselina, ktorú si náš organizmus nedokáže vyrobiť, preto musí byť telu dodávaná potravou. Glutamín sa nachádza v živočíšnych aj rastlinných potravinách napr. v sójových produktoch, v mäse, mliečnych produktoch, špenáte, kapustovitej zelenine, strukovinách. Varením sa však rozkladá.

Glutamín je dôležitý pri hojení a regenerácii slizníc tráviaceho traktu, je súčasťou bielkovín, udržuje správnu acidobázickú rovnováhu organizmu.  

Dráždivé črevo je dnes už bežné ochorenie, podľa odborníkov patrí do skupiny civilizačných ochorení. Ženy postihuje viac ako mužov. Medzi typické príznaky patrí bolesť brucha, nafukovanie, plynatosť, prelievanie obsahu čriev. Existujú dve formy, z ktorých jedna sa vyznačuje predovšetkým častou zápchou, druhá forma hnačkami. Nepríjemným výsledkom je, že baktérie a toxické látky môžu ľahšie prenikať narušenou črevnou stenou do organizmu a narušiť imunitný systém. Zatiaľ neexistujte účinná terapia pre pacientov so syndrómom dráždivého čreva pre ktoré sú typickým prejavom hnačky. Existujú však určité dôkazy, že aminokyselina glutamín môže toto ochorenie pozitívne ovplyvniť. Poskytuje dôležitú energiu pri delení epiteliálnych buniek v gastrointestiálnom trakte. Preto americkí vedci skúmali použitie glutamínu pri syndróme dráždivého čreva s hnačkou.

Štúdie sa zúčastnilo 115 pacientov so syndrómom dráždivého čreva. Všetci účastníci vykazovali typické príznaky a zvýšenú priepustnosť črevnej sliznice. Pacienti boli rozdelení do dvoch skupín, jednej bol po dobu 8 týždňov podávaný glutamín v dávke 5 g 3x denne, druhá skupina slúžila ako kontrola, a dostala iba placebo. 106 pacientov vydržalo až do konca štúdie. Cieľom bolo znížiť nepríjemné pocity dráždivého čreva čo najmenej. Pozitívny výsledok dosiahlo 43 pacientov z glutamínovej skupiny, ale iba 3 pacienti v kontrolnej skupiny. Štúdia preukázala, že s glutamínom by sa mohol znížiť počet denných črevných pohybov, zlepšiť konzistencia stolice a normalizovať priepustnosť črevnej sliznice. Pacienti glutamín vo všeobecnosti dobre znášali. 

Výskumníci dospeli k záveru, že doplnky glutamínu môžu byť užitočné pri syndróme hnačkového dráždivého čreva. Na základe predchádzajúcich štúdií je známe, že glutamín poskytuje dôležitú energiu pri delení epitelovej bunky v gastrointestinálnom trakte. Dlhodobé zápalové procesy môžu viesť k strate tkaniva a zvýšeniu priepustnosti črevnej sliznice. Doplňovaním glutamínu je možné obnoviť normálnu permeabilitu. Pôsobenie glutamínu pri syndróme dráždivého čreva je stále predmetom rozsiahlejších štúdií.


Referencie: Centrosan, Holandsko