Histamínová intolerancia a pohybová aktivita

Histamínová intolerancia a pohybová aktivita

Určite ste si už položili otázku, či s histamínovou intoleranciou môžete normálne športovať . Alebo ste pocítili príznaky po cvičení a teraz sa pýtate, ktoré športy sú vhodné pre ľudí s histamínovou intoleranciou.

Už v roku 1935 vedci dokázali, že fyzická aktivita a hladina histamínu spolu úzko súvisia . Štúdia ukázala, že zvýšenie hladín histamínu počas fyzickej aktivity závisí od intenzity a trvania aktivity.

Takže určite existuje súvislosť medzi fyzickou aktivitou a prejavmi súvisiacimi s histamínom.

Ak sa nevenujete žiadnej pohybovej aktivite, to tiež nie je dobrá voľba. Naše ľudské telo je stvorené na pohyb. Ak sa pohybujete príliš málo, celková kondícia organizmu sa zhoršuje. Pohyb priaznivo ovplyvňuje rôzne procesy a funkcie v organizme a znižuje riziko chorôb. Vaše medzistavcové platničky sú napríklad zásobované živinami iba pohybom. Samozrejme, v súčasnosti existuje nespočetné množstvo štúdií, ktoré dokazujú pozitívny vplyv fyzickej aktivity na vaše fyzické a duševné zdravie, ako aj na vaše myslenie.

Aké je teda spojenie medzi cvičením a prejavmi súvisiacimi s histamínom?

1. Uvoľňovanie histamínu zo žírnych buniek

Výskum ukázal, že uvoľňovanie histamínu vyvolané cvičením nie je výsledkom typickej alergickej reakcie. Namiesto toho sa histamín uvoľňuje v dôsledku spúšťačov súvisiacich s cvičením.

Kostrový sval je jednou z oblastí v tele, ktorá obsahuje veľké množstvo histamínových receptorov H1 a H2 . Takže keď žírne bunky, ktoré sú uložené v kostrovom svale, uvoľnia histamín, naviaže sa na tieto receptory a spustí histamínovú odpoveď.

Žírne bunky sú zvyčajne aktivované zápalom vo svaloch, ktorý je výsledkom cvičenia. Cvičenie s vysokou intenzitou, ba aj cvičenie strednej intenzity pre citlivých jedincov spôsobuje drobné trhlinky vo svalových vláknach, ktoré spúšťajú reakciu žírnych buniek, a tým vyvolávajú uvoľnenie histamínu vyvolané cvičením .

V skutočnosti môže prejavy spôsobiť napr. nízky krvný tlak , ktorý vzniká po cvičení v dôsledku uvoľnenia ciev a zníženie tlaku krvi prúdiacej do životne dôležitých orgánov.

Histamínová reakcia je tiež jednou z najčastejších príčin závratov a slabosti po cvičení, dokonca aj u zdravých mladých ľudí. U ľudí s histamínovou intoleranciou sú však tieto príznaky výraznejšie a môžu trvať dlhšie a vo všeobecnosti spôsobujú paniku a úzkosť z cvičenia.

2. Aj náradie na cvičenie môže byť spúšťačom histamínu

Vôbec si neuvedomujeme , že niektoré pomôcky, ktoré používame pri cvičení, sú zaťažené látkami uvoľňujúcimi histamín alebo látkami obsahujúcimi histamín . Ide o lacné plasty, PVC, chemikálie a najmä pestrofarebné podložky na cvičenie môžu obsahovať toxické materiály a farbivá, ktoré môžu vyvolať prejavy . Najlepšie je skontrolovať si náradie, podložku podložku na jogu alebo podložku na cvičenie či neobsahuje lacný alebo zdraviu škodlivú látku. Pozor si treba dať aj pri výhodných ponukách.

3. Prostredie ako spúšťač histamínu

Prostredie v ktorom žijete, pracujete, cvičíte môže mať veľký vplyv na úroveň stresu a hladinu histamínu. Tieto faktory môžu spustiť prejavy:

•    prekúrené alebo príliš studená miestnosť, telocvičňa, štúdio

•    príliš veľký hluk, krik, ostrý hlas trénera

•    príliš hlasná hudba

•    jasné alebo blikajúce svetlá

•    vôňa gumených podložiek (telocvičňa) alebo kadidla (jógové štúdio)

•    zle vetrané štúdio (nedostatok kyslíka)

•    chôdza po rušnej ceste

Ak nemôžete zmeniť prostredie alebo zmierniť tieto negatívne účinky, možno bude najlepšie cvičiť doma alebo vonku v prírode.

Aké športové aktivity sú vhodné pre ľudí s histamínovou intoleranciou?

Štúdie ukazujú, že aeróbne cvičenie, ako je beh, bicyklovanie alebo kickbox, môže výrazne zvýšiť hladinu histamínu v tele. Ak teda trpíte histamínovou intoleranciou, mali by ste uprednostniť pokojnejšie športy ako posilňovanie, pilates či jogu, chôdzu, rýchlu chôdzu v prírode, lese, ľahšiu turistiku.

Čo môže priaznivo ovplyvniť pozitívne zvládnutie pohybovej aktivity

1.    užívanie kvercetínu ako doplnku stravy a do jedálnička zahrnúť veľa potravín s obsahom tohto bioflavonoidu

2.    meditácia po pohybovej aktivite pôsobí ako prirodzené antihistaminikum

3.    nízkohistamínový stravovací režim pred a po športe, pohybovej aktivite

4.    antihsitaminiká- ich užívanie pred športom nie je práve najlepšie riešenie, poradiť by ste sa mali so svojim lekárom

 

zdroj: www.histaminikus.de