Typy Histamínovej intolerancie

Typy Histamínovej intolerancie

O histamíne toho už vieme pomerne veľa. Vedeli ste, že podľa prejavov sa môžeme zaradiť do niekoľkých typov HIT? Histamínová intolerancia je vždy veľmi individuálna a má rôzne príčiny. V závislosti od individuálnej príčiny možno odvodiť určité typy histamínu. Možno v niektorom z nich sa spoznáte. Samozrejme, existujú aj zmiešané typy a to vtedy, ak sa HIT prejavuje na viacerých systémoch organizmu.

1.BAKTERIÁLNY TYP ako príčina premnoženia baktérií produkujúcich histamín

Človek žije v symbióze s črevnými baktériami. Náš tráviaci systém obývajú prospešné aj škodlivé baktérie. Ak však dôjde k nerovnováhe, môže sa vyvinúť dysbióza, to zn. že, škodlivé baktérie sa rýchlo množia, zatiaľ čo počet prospešných baktérií klesá. V dôsledku premnoženia škodlivých baktérií dochádza k zvýšenej tvorbe histamínu a k hnilobným procesom v črevách.

Za nadmernú produkciu histamínu sú zodpovedné niektoré hnilobné baktérie, ako napr. hafnia, morganella, klebsiella, seratia. Tieto hnilobné baktérie tvoria histamín z aminokyseliny histidín. DAO sa tvorí tiež v črevnej sliznici. Dysbióza môže znamenať, že enzým DAO sa už netvorí dostatočne alebo jeho kapacita nestačí odbúravať nahromadený histamín.

Bakteriálny typ - prejavy: plynatosť a nadúvanie, grganie, zapáchajúca stolica, hnačky alebo zápchy, kŕče v bruchu, napriek nízkohistamínovému stravovaciemu režimu gastrointestinálne príznaky pretrvávajú a čoraz menej jedla je tolerovaného.

2. ŽÍRNE BUNKY – tvorba histamínu v bunkách

Histamín nezískavame len z jedla, ale tvorí sa aj v našom tele v žírnych bunkách. Histamín je súčasťou nášho imunitného systému a spôsobuje zápalovú reakciu v tele, keď sa organizmus stretne s patogénmi. Určité potraviny alebo vonkajšie faktory, ako teplo, chlad, vlhko, kožné prejavy a i môžu tiež spustiť uvoľňovanie histamínu zo žírnych buniek. Typ Žírnych buniek teda trpí chorobami spôsobenými uvoľňovaním príliš veľkého množstva vnútorného histamínu zo žírnych buniek. Patria sem predovšetkým ochorenia vznikajúce z aktivácie žírnych buniek, ako je napr. mastocytóza.

Nadmerné uvoľňovanie vnútorného histamínu môžu spôsobovať: Helicobacter pylori, Clostridia difficile, kampylobakter, Enterobacter, Candida, parazity, vírusy.

So zvýšenou hladinou histamínu však môžu súvisieť aj chronické zápalové ochorenia čriev ako Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída, potravinové alergie, SIBO, niektoré lieky, chronický stres, konzumácia alkoholu. Najmä pri chronických zápalových ochoreniach čriev môže byť ovplyvnená tvorba enzýmu DAO, ktorý je potrebný na odbúravanie histamínu. Chronické zápalové ochorenia čriev môžu viesť aj k iným intoleranciám, ako je intolerancia na laktózu, lepok alebo fruktózu, salicyláty, sorbitol.

Prejavy uvoľňovania histamínu zo žírnych buniek: gastrointestinálne ťažkosti a ochorenia, nafukovanie, plynatosť, zápcha, kŕče v črevách, oslabený imunitný systém, potravinové intolerancie a alergie, tinitus, kožné prejavy, svrbenie, žihľavka, výkyvy nálad, úzkosti, vyčerpanie, rozmazané videnie, svrbenie očí...

3. ENZYMATICKÝ TYP

Za odbúravanie histamínu v organizme sú zodpovedné 2 enzýmy diamínooxidáza – DAO a Histamín N-metyltransferáza - HNMT.

Diamínoxidáza -DAO je najdôležitejší enzým, ktorý rozkladá histamín v čreve prijatý z jedla, taktiež rozkladá iné biogénne amíny prijaté z jedla. Tvorí sa v bunkách črevnej sliznice.

Histamín N-metyltransferáza-HNMT je zodpovedný za rozklad endogénneho (vnútorného) histamínu. Tvorí sa hlavne v pečeni, v obličkách, bronchiálnej sliznici, centrálnej nervovej sústave -CNS.

Ak enzýmový typ konzumuje potraviny bohaté na histamín a biogénne amíny, môže to spôsobiť problémy, pretože enzýmy nedokážu histamín dostatočne rozložiť. V tele sa potom hromadí histamín a spôsobuje toxicitu. Enzýmový typ trpí príznakmi, ktoré vznikajú v dôsledku zníženia tvorby alebo funkčného oslabenia enzýmov rozkladajúcich histamín.

Medzi príčiny dysfunkcie enzýmu DAO patrí: nízka tvorba a aktivita enzýmu DAO, DAO je blokovaný niektorými potravinami, alkoholom, drogami, chemickými látkami, inými biogénnymi amínmi zo stravy, veľké nároky na DAO v dôsledku vysokej konzumácie jedla s obsahom histamínu a biogénnych amínov, vyčerpanie kapacity DAO, pretože v prvom rade rozkladá iné biogénne amíny a až následne histamín, kedy už jeho kapacita môže byť vyčerpaná.

Prejavy: bolesti hlavy, migrény, tinitus, dysbióza, tráviace ťažkosti, nafukovanie, plynatosť, zápcha, hnačka, plesne, nevoľnosť, kožné prejavy, atopia, dermatitída, suchá pokožka, astma, sipot, respiračné ťažkosti, bolesti mäkkých tkanív.

4. DETOXIKAČNÝ TYP – porucha prirodzenej funkcie očisty organizmu (detoxikačných orgánov)

Žiaľ, naše životné prostredie je plné toxínov a tým sa záťaž na organizmu čoraz viac prehlbuje. Znečisťujúce látky ako ťažké kovy, zmäkčovadlá, pesticídy alebo umelé arómy sa nachádzajú v ovzduší, vode, pôde, rastlinách a zvieratách. Tieto znečisťujúce látky vstupujú do nášho organizmu dýchacími cestami, konzumáciou tekutín a jedla, pokožkou. Nadbytok týchto škodlivín môže oslabiť naše detoxikačné (čistiace) orgány a viesť tak k ich poruche. Medzi detoxikačné orgány patria pečeň, obličky, tráviaci systém, respiračný a lymfatický systém, pokožka. Pečeň je našim najväčším čistiacim orgánom. Dlhotrvajúcim pôsobením škodlivých látok či už z prostredia alebo prijímaním stravy, liekov, doplnkov stravy, kozmetických a čistiacich prostriedkov na báze chemických látok, môže byť oslabená, ba aj poškodená, kedy už nedokáže dostatočne vykonávať svoju funkciu. Typ Detoxikačnej poruchy pôsobením týchto škodlivín, ťažkých kovov ako je ortuť, kadmium, olovo oslabuje celý proces očisty organizmu a má tak negatívny vplyv na histamínovú rovnováhu. Štúdie z posledných rokov zistili prepojenie medzi ťažkými kovmi a uvoľňovaním histamínu zo žírnych buniek, najmä ortuti.

K znečisteniu organizmu prispieva aj komerčná strava s obsahom veľkého množstva cukru, soli, aditív, vysoko spracovaných potravín, ktorá vedie k chronickému prekysleniu organizmu. Kyslé prostredie zvyšuje rozpustnosť škodlivín a podporuje ich vstrebávanie a ukladanie v tkanive organizmu.

Ťažké kovy tiež podporujú tvorbu voľných radikálov. To znamená, že lapače voľných radikálov, ako je vitamín C, meď a zinok, sú potrebné vo zvýšenej miere. Všetky tieto mikroživiny sú aj kofaktormi enzýmu DAO, a pre tento enzým sú dostupné v množstve, ktoré je nedostačujúce. Toto môže viesť k poruchu enzýmu DAO. Ťažké kovy vytláčajú aj mikroživiny ako vápnik, železo, zinok, mangán a selén. Najmä zinok a mangán, ktoré sú tiež dôležité pre rovnováhu histamínu.

Ťažké kovy sa hromadia: v kostiach olovo a kadmium, ortuť v centrálnom nervovom systéme, meď v pečeni, ale aj v obličkách a pankrease.

Prejavy Detoxikačného typu: kožné prejavy ako žihľavka, začervenanie pokožky, migrény, bolesti hlavy, poruchy sústredenia sa, nespavosť, nedostatok energie, únava, vyčerpanie, rýchlejšie starnutie, náchylnosť k infekciám, nevoľnosť, zvracanie, bolesti svalov a kĺbov, náchylnosť na onkologické ochorenie.

5. HISTADELIA TYP

O tom, ako histamín ovplyvňuje mozog máme už vedomosti a aj poznatky. Histamín je neurotransmiter v našom centrálnom nervovom systéme (CNS) a interaguje s inými neurotransmitermi v našom mozgu. Ovplyvňuje náš cyklus spánku a bdenia, náš pocit sýtosti, našu sebamotiváciu, strach, paniku, depresiu, pamäť a naše stresové reakcie. Typ Histadelia trpí stavmi, pri ktorých vysoké hladiny histamínu ovplyvňujú centrálny nervový systém (CNS).

Prejavy tohto typu: strach, panika, nepokoj, depresia, poruchy spánku, ťažkosti so sústredením, poruchy príjmu potravy, tinitus, migrény, kinetóza (nevoľnosť pri cestovaní).

6.HORMONÁLNY TYP (TYP HORMÓN)

Hormonálny typ postihuje najmä ženy vo veku okolo 38 rokov, a to na začiatku menopauzy. Príznaky hormonálneho typu sa potom môžu od 40. roku života výrazne zhoršiť. Hlavnou príčinou je dominancia hormónu estrogén a súčasným relatívnym poklesom hormónu progesterón. Hormonálny typ trpí nerovnováhou hormónov, najmä zvýšenou hladinou estrogénu. Funkčné poruchy sa preto môžu vyskytnúť v štítnej žľaze, v pohlavných orgánoch a v nadobličkách.

Prejavy Hormonálneho typu: nepravidelný menštruačný cyklus, neplodnosť, opakované potraty, búšenie srdca, nespavosť, depresia, úzkosť, porucha nadobličiek, ochorenia štítnej žľazy – hypotyreóza, Basedowova choroba, autoimunitné ochorenie Hashimoto.

7.STRESOVÝ TYP

Chronický stres je jedným z najväčších spúšťačov histamínu a tiež podporuje uvoľňovanie histamínu zo žírnych buniek. Stres je teda veľmi silný uvoľňovač histamínu.

Dlhotrvajúci, permanentný, chronický stres spôsobuje neustále uvoľňovanie histamínu a poškodzuje orgánové systémy, najmä imunitný systém, čo má za následok, že organizmus nie ej schopný samoregenerácie. Ak už organizmus nedokáže zvládať stres, najslabší článok v tele, ako sú črevá, srdce, pokožka, psychika začnú chorľavieť. Takto môžu vzniknúť potravinové intolerancie ako histamínová intolerancia, alergie a ďalšie ochorenia spojené s týmito orgánmi. Stresový typ trpí permanentne zvýšeným uvoľňovaním histamínu zo žírnych buniek.

Stres však nemá negatívny vplyv len na žírne bunky. Stres spôsobuje aj prekyslenie organizmu, poškodzuje pečeň, zhoršuje astmu , podporuje vznik dysbiózy v črevách, zvyšuje potrebu životne dôležitých látok, najmä mikroživín, zúčastňuje sa na zápalových procesoch, prispieva k nedostatku progesterónu.

Ak stres pretrváva, Typ Stresu môže viesť k akémukoľvek inému typu HIT alebo sa môže pridať už k existujúcemu typu. Stresový typ by sa preto mal liečiť v každom prípade.

Prejavy Stresového typu: nespavosť, škrípanie zubami, unavené nadobličky, bolesti hlavy až migrény, tráviace ťažkosti, časté infekcie, bolesti chrbta, závrate, hučanie v ušiach, zmeny nálady, depresia, poruchy sústredenia sa, zábudlivosť, nedostatok mikroživín.

8. RESPIRAČNÝ (Pľúcny) TYP

Pľúca sú úzko spojené s črevami, keďže črevá a ich bakteriálna rozmanitosť ovplyvňujú všetky telesné procesy. Črevo má priame spojenie s imunitným systémom a s tým súvisiacou imunitnou obranou. Črevá a pľúca tak medzi sebou komunikujú najmä prostredníctvom imunitného systému. Črevá sú kľúčové, pretože sú konfrontované so všetkými alergénmi a choroboplodnými zárodkami, ktoré sa do tela dostávajú cez pľúca a cielene na ne reagujú. Poruchy črevnej flóry majú teda rozhodujúci vplyv na imunitnú odpoveď pľúc. A naopak, pľúca prenášajú imunitné reakcie do čriev. Pľúcny typ trpí ťažkosťami, ktoré sa prejavujú cez pľúca/kožu, ale v skutočnosti ich spúšťajú črevá.

Prejavy: dýchavičnosť, astma, búšenie srdca, závrate, kašeľ, výtok z nosa, chronický kašeľ, vykašliavanie hlienov, kožné prejavy- ekzém a neurodermatitída, črevné prejavy- nafukovanie, plynatosť, hnačka, zápcha, kŕče a i.

 

 

Zdroje: https://www.drseitz.de/focus/damages.html

             www.histaminikus.de